Българка е в списъка Wired Smart List за 2012 г. на хората, които ще оставят отпечатък и ще повлияят на бъдещето.
Имената на тези новатори, бизнес пионери, активисти и всякакви други вдъхновяващи личности са подбирани всяка година от 2008 г. насам от най-успелите ни съвременници за списание Wired.
Американското списание и онлайн издание излиза на хартия от 1993 г. Целта му е да се занимава с влиянието на технологиите върху културата,икономиката и политиката.
Селекционерите посочват с кого от най-свежите лица в съответната област биха искали, както се казва, да "разговарят на приятелска вечеря".
Сред "законодателите", направили подбора, са хора като Мелинда Гейтс и Ай Вейвей.
Избраниците пък са или познати имена, или такива, за чиито идеи и дела според инициаторите светът трябва непременно да чуе.
Всички номинирани ще бъдат поканени на голямо празненство.
Сред тях е и българската разследваща журналистка и активистка Яна Бюрер Тавание, която е мениджър "Кампании и комуникации" на Българския хелзинкски комитет (БХК) от края на 2009 г.
Тя е изборът на Езраа ал Шафей - интернет активистка, основател и директор на MideastYouth.org.
Шафей описва българката като професионалист, който работи за "разобличаване на нечовешкото отношение към децата и възрастните с умствени увреждания на Балканите".
По думите й Яна е и виден представител на ЛГБТ движението (лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални) в родината си, но "влиянието й се простира отвъд България".
Шафей разказва, че се запознала с българката покрай TED лекцията й, и вярва, че тя ще допринесе за промяната на света към по-добро.
Носител е (още като Яна Йорданова) на наградата "Паница" за репортаж през 2001 г., има призове от Върховния комисариат на ООН за бежанците (за журналистическо майсторство през 2007 г.), от Асоциация "Разследващи журналисти", Центъра за развитие на медиите, Фондация "Гардиън" и др. Самата тя е кръстница на наградата "Човек на годината".
От няколко години Яна изследва положението на хората с умствени увреждания и психични разстройства в институциите на балканския регион.
За разследването си "Бунища за забравени хора" тя взе стипендия от фондациите "Робърт Бош", ЕРСТЕ и Балканската мрежа за разследващи репортажи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!