Най-малко 712 млн. долара са били изнесени в 454 дружества с българско участие зад граница по времето на комунистическия режим. След ноември 1989 г. тези пари са били загубени за държавата, разкри в началото на 2008 г. известният разследващ журналист Христо Христов от в. "Дневник".
Оригинални документи на Министерския съвет за периода 1961 - 1991 г., и новооткрити архиви на бившите Министерство на външната търговия и Министерство на външноикономическите връзки, които се смятаха за изчезнали, бяха проучени от него.
Днес в Народното събрание в отговор на въпрос на народен представител Борисов каза, че ще разговаря с главния прокурор Борис Велчев относно състоянието на задграничните дружества, открити ли са били нередности и дали има повдигнати обвинения.
Само два часа по-късно от прокуратурата съобщиха, че "след телефонен разговор" между двамата за проверки на дружествата от 1992 г., Велчев е поел ангажимент да бъдат обобщени резултатите от тях и да бъдат предоставени на премиера.
Борисов и Велчев се уточнили да бъде направен повторен анализ на събраните материали "относно създаването, функционирането и закриването на тези дружества през 90-те години на миналия век.
При първото си участие в петъчния парламентарен контрол, който продължи само 30 минути, Борисов заяви, че всеки факт за нарушения в създаването и работата на външнотърговските дружества, с който разполага правителството, ще бъде предаван на прокуратурата.
Министър-председателят отговори на питането на депутата от "Синята коалиция" Лъчезар Тошев, кйто вече близо 20 години се занимава с тази материя.
Борисов припомни, че "тази огромна тема е била обект на интерес от много правителства" през годините, но до реален отговор за трансформацията на капитали през някогашните държавни външнотърговски дружества не е получен.
Дори да е имало политическа воля, фактите са се оказвали недостатъчни, за да се разкрие истината, заяви премиерът.
Той каза, че регистърът на задграничните дружества към 1994 г. е съдържал 311 имена на фирми. През годините някои от предприятията, които са изнасяли дейност в чужбина, са били приватизирани, други са станали смесени - с държавно и частно участие. В дружествата, които са изцяло държавни, се извършвал пълен финансов и икономически анализ на дейността.
Във всеки един случай, в който се установят неправомерни действия по отношение на създаването и работата на задграничните дружества, ще сезираме съответните органи, обеща премиерът.
Борисов посочи, че през 1992 г. по нареждане на тогавашния министър на финансите Иван Костов е извършена финансова ревизия на БНБ, която е отговаряла за разходването на средствата, а съставеният акт от ревизията е бил внесен в прокуратурата, но явно не са били предприети понататъшни действия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!