Всички страни членки на Европейския съюз ще трябва да запазят от април 2010 г. едни и същи телефонни номера за жертви на престъпления и за нуждаещи се от медицинска помощ, реши днес Европейската комисия.
Брюксел иска 27-те държави да запазят за пострадалите от престъпления номер 116006, на който те ще могат да се осведомяват за съответните местни полицейски и съдебни процедури и да бъдат насочвани към компетентни органи.
На номер 116117 ще отговаря служба за даване на медицински съвет или помощ по телефона, при спешни случаи, при които обаче животът на пациента е извън опасност.
Когато е далеч от къщи, човек е най-уязвим: номера за цяла Европа могат да направят нещата различни в случай на проблем, обясни европейският комисар за информационното общество и медиите Вивиан Рединг.
Брюксел вече фиксира три други телефонни номера, започващи със 116, за услуги със социално значение: 116000 - за подаване на сигнали за изчезнали деца, 116111 - за помощ на деца, и 116123 - за психологическа помощ.
С решението на Европейската комисия тези номера са на разположение на страните членки, които обаче трябва да осигурят сами функционирането на съответната услуга.
Така например номер 116000, който бе фиксиран от Комисията през февруари 2007 г., функционира в момента в едва 11 от 27-те държави от ЕС.
На 5 ноември бе официално открита Национална телефонна линия с единен европейски номер 116 111, предназначена за деца в риск. Така България стана 14-ата страна от Европейския съюз, в която се открива подобен "горещ" телефон.
Само за две седмици от функционирането на линията на нея са били подадени над 3 хил. сигнала.
Телефонната линия е с национално покритие, безплатна за обаждащите се и работи денонощно.
На номер 116 111 се приемат сигнали и се дава специализирана помощ за деца в риск - консултации, кризисна интервенция, психологическа помощ.
Проектът се реализира съвместно с фондация "Анимус". "Горещата" линия за деца се обслужва от 17 души персонал - психолози, социални работници и други.