Оа анизации на хората с увреждания от цялата страна разкритикуваха проекта "Алтернативи" на Агенцията за социално подпомагане по програмата "Развитие на човешките ресурси", предназначен за използването на личен асистент.
На импровизирана пресконференция пред стълбите на агенцията в София техни представители определиха проекта като "потискащо безалтернативна процедура".
Според тях в него се използва старата методика за личен асистент, която те смятат за неефективна.
Символично част от недоволните бяха облекли раирани затворнически "костюми" с обяснението, че именно като затворници се чувствали в България.
Общо 35 млн. лева е предвидената обща сума по проекта "Алтернативи", като 85% от парите са осигурени от Европейския социален фонд, а 15 - от националния бюджет.
Идеята е хората с увреждания, които бъдат включени в него, да могат сами да изготвят индивидуални бюджети за лични асистенти, поясни Анна Ангелова, началник на отдел "Търгове и координация" към Агенцията за социално подпомагане.
По думите й отпада условието за 5-часова работна седмица на асистента, както е било досега. Максимално допустимият брой часове за месец остава 160, а часовата ставка - 2 лева.
Държавата поема разходите по осигуровки и обезщетения по Кодекса на труда, но засега не може да се говори за повишаване на максималния праг на часовете за един месец, поясни Ангелова.
Очаква се до 16 месеца да бъдат подпомогнати 9000 души в 180 общини.
Това не може да обслужи активни хора, които искат да се социализират, да работят, без да натоварват близките си, заяви Капка Панайотова, председател на Центъра за независим живот и представител на България за Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване.
По думите й това е нова форма на социално подпомагане на семействата, защото по всяка вероятност личните асистенти ще бъдат именно роднините.
Според нея обаче хората без близки са обречени или да не станат от леглата си, или да влязат в социални домове.
Организациите на хората с увреждания ще сигнализират Европейската мрежа за независим живот, Европейската комисия и ръководството на Европейския социален фонд за това какво става с парите на европейските данъкоплатци в България.
Хората с увреждания настояват и за приемане на закон за лична помощ, който те са подготвили. Проектът бил връчен на депутат, а в него се предлага да отпаднат ограниченията за брой часове на месец, в които се ползва помощникът, като в същото време се фиксира часовата ставка.
Формулата за нея трябва да бъде трикратният размер на минималната работна заплата, изчислено за един час, обяснява Панайотова.
Това прави около 5.50 лева на час, което би дало реална възможност на хората да си намерят асистент на пазара на труда, а не в семейството, коментира председателят на Центъра за независим живот.
Капка Панайотава се оттегля като представител на България за Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване в знак на протест срещу "българската бутафория" в международната инициатива.
Хора с увреждания в затворнически дрехи
Представители на техни организации разкритикуваха проекта "Алтернативи" на Агенцията за социално подпомагане, предназначен за използването на личен асистент
13 август 2010, 15:34
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!