Протест на граждани, недоволни от перспективата за застрояване на Кара дере, блокира центъра на София в четвъртък вечерта.
Протестът, озаглавен „Да спрем застрояването на Кара дере”, беше организиран във „Фейсбук“.
Агенция „Фокус“ съобщава, че
протестиращите са били около 2000 души, според DarikNews.bg броят им е бил близо 1500 (Вж. снимка)
Протестът започна в 18 ч. пред сградата на Министерския съвет и премина покрай Народното събрание. Множеството блокира последователно движението по бул. „Цар Освободител”, кръстовището пред Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ и пл. „Орлов мост“.
Движението беше освободено едва към 20,30 ч., когато шествието се върна пред сградата на НС, а след това се разотиде. Полицейското присъствие в района бе засилено, като служителите на реда направиха кордон пред и зад огражденията пред НС.
Недоволните биеха барабани, свиреха със свирки и скандираха: „Искаме природа, не искаме бетон”, „Оставка”, „И преди, и сега БСП е мафия”, „Долу мръсните ръце от Кара дере”.
Бурни протести срещу застрояването на Кара дере имаше и през 2007 г.
Днешният протест бе организиран, след като стана ясно, че Министерският съвет е
одобрил инвестиционен проект за над 100 млн. лв. в община Бяла,
Варненско. Планът предвижда изграждане на три хотелски структури и зони за обществено обслужване, част от голям комплекс с курортно предназначение. Проектът ще се изпълнява от „Мадара Юръп“ АД.
Сегашното решение на правителството е в противоречие с политиката на БСП, която докато беше в опозиция поиска мораториум върху сделките и строежите по цялото Черноморие. Миналия месец министърът на екологията Искра Михайлова увери, че няма инвестиционни намерения за застрояване в местността.
През 2007 г., по време на мандата на Тройната коалиция, се прочу проект за застрояване на местността с участието на брата на Сергей Станишев – арх. Георгий Станишев.
Днес лидерът на БСП отрече брат му да е свързан с концесия за строеж в Кара дере.
Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева бе категорична, че
информацията за запознало строителство в Кара дере не е вярна,
съобщиха от пресцентъра на Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ). „Не отговаря на истината информацията, че по проекта на „Бляк сий гардънс еко ризорт“ е отпусната финансова подкрепа“, допълни още тя. По нейните думи тепърва предстои да се направи оценка по въздействие върху околната среда и да се види дали проектът отговаря на Закона за биологичното разнообразие. Янева бе категорична, че ако проектът не отговаря на законовите изисквания, той няма да бъде съгласуван и в последствие реализиран.
„Инвеститорът е длъжен да спази всички процедури по екологичното законодателство“, допълни Янева. „До момента има единствено административна процедура, която сме длъжни да стартираме по Закона за насърчаване на инвестициите“, обясни още тя. С изготвения проект на Меморандум между държавата и инвеститора се дава административно обслужване и се създава междуведомствена група, която да съдейства на инвеститора да мине по всички законови процедури.
По-рано бе разпространено и подобно съобщение от МИЕ.
МОСВ обави, че
меморандумът за разбирателство за изпълнението на приоритетен инвестиционен проект „Бляк сий гардънс еко ризорт“ не дава реален старт на инвестицията.
Меморандумът между правителството на България и „Мадара Юръп“ АД не освобождава инвеститора от спазване на екологичното законодателство, посочват от ведомството. Проектът все още е в идейна фаза. Намерението на дружеството не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в границите на защитени зони от мрежата Натура 2000 (с изключение на два имота от землището на гр. Бяла), съгласно Закона за биологичното разнообразие. Това са плаж Шкорпиловци (за опазване на природните местообитания) и "Камчийска планина" (за опазване на дивите птици), посочват от МОСВ. „За одобряването на инвестиционния проект и издаване на последващи разрешителни документи по реда на ЗУТ е необходимо да е проведена и процедура по оценка за съвместимост, самостоятелна или в рамките на съответната съвместена процедура по екологична оценка (ЕО) на ПУП и/или съответната съвместена процедура по ОВОС за инвестиционното предложение по реда на глава шеста от ЗООС“, пише в съобщението.
Независимо от сключения меморандум и правото на ползване на съкратени срокове по процедурите, инвеститорът е задължен да спази всички изисквания на нормативната уредба по околна среда, относно приложимите процедури по ОВОС или екологична оценка, за което следва да информира компетентния орган по околна среда - РИОСВ-Бургас, съобщава МОСВ.
Кара дере е най-южната местност по Варненското черноморие. Намира се в близост до северните склонове на Стара планина и недалеч от защитената зона Иракли.
Местността е дива, няма инфраструктура и затова е предпочитана от много туристи.
Плажът е чист, некаменист, на места граничи с гора, другаде - с храсти. Има добри условия за сърф и палатков туризъм.
Вижте повече във видеото на NovaNews.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!