П риродозащитни организации и граждани излязоха на протести в пет града - София, Пловдив, Варна, Русе и Перник. Събитието минава под наслов „Гражданите срещу мафията в Пирин, Витоша и Рила“.
На протеста в столицата се събраха между две и три хиляди души. Сборният пункт на природолюбителите беше площад "Патриарх Евтимий" в 18,30 ч. Те блокираха за около половин час движението кръстовището до Попа, а към 19 ч. шествието тръгна по ул. "Г. С. Раковски" и бул. "Цар Освободител" към Министерството на околната среда и водите, където скандира "Мафия!".
Малко след 20 ч. шествието стигна до сградата на Министерския съвет, където отново ехтяха възгласи "Мафия", "Искаме природа, не искаме бетон" и "Долу Цеко от Алеко". Протестиращите поискаха и оставки, но не посочиха имената на хората, които смятат, че трябва да бъдат отсранени.
Голяма част от протестиращите дойдоха с велосипеди, а някои бяха довели и домашните си любимци. Част от хората носеха фенерчета, а някои бяха сложили на главите си челници. Инициативата за светлините дойде от социалната мрежа Фейсбук и символизира осветяването на случващото се в природните паркове.
Любопитна беше и голяма жълта надуваема лодка, която бе вдигната високо от група младежи. "Без гори - няма реки", убеден е един от младежите, който носеше лодката. Той допълни, че има надежда за промяна след протеста.
Повод за недоволството стана изсичането на 20 дка млада гора край хижа "Алеко" на Витоша и мълчанието на властите кой стои зад това. Прокуратурата се зае с изясняването на случая, а в сряда служители на СДВР извършиха оглед на място в близост до пистата "Витошко лале 1", стопанисвана от дружеството "Витоша ски".
По-рано днес пред камерата на Vesti.bg застана един от организаторите на протеста. Той твърди, че има незаконни действия в природен парк Витоша и изрази притесненията на организациите от „За да остане природа в България”, свързани с новите планове за управление.
„Протестът е за това да разберем в крайна сметка държавата за гражданите и законите ли работи или за някакви неясни хора, които най-общо ги наричаме мафия”, каза Константин Иванов, координатор на WWF.
Той допълни, че „в момента се приемат едни десетгодишни планове за управление на тези национални природни паркове, които са направени толкова „обтекаеми”, че реално погледнато навсякъде да могат да се случват всякакви неща. Според природозащитника в момента се отварят едни „вратички”, за да може да се случват застроявания”.
Вчера в прессъобщение от организацията „За да остане природа в България” написаха, че в понеделник в парк Витоша е извършена проверка от горските и други държавни служители, на която са присъствали природозащитници и представители на фирмата „Витоша ски“, която държи лифтовете в планината. Станало е ясно, че над 20 декара гора, залесена с доброволен труд и с фиданки, закупени с европейски средства, е унищожена в последните дни.
Местността е в близост до пистата „Витошко Лале”.
Репортер на Vesti.bg се свърза с администрацията на природен парк Витоша, откъдето казаха, че нямат право да дават становище, но потвърдиха, че в момента върви проверка.
Малко преди началото на протеста в столицата Владимир Каролев излезе с позиция на страницата си във Фейсбук и задава въпроса защо институциите мълчат една седмица и позволяват обществото да бъде лъгано.
Една седмица след започването на този "скандал", излиза и официален договор между горското и компания, наета да прочисти...
Публикувахте от Владимир Каролев в 11 ноември 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!