Ол ло 4-5 млрд. лв. са необходимите инвестиции, за да се приведе водопреносната мрежа на страната в добро състояние.
По-голямата част от водопреносната мрежа в България отдавна е свършила нормалния си експлоатационен живот, каза днес зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев при откриването на международната конференция "Намаляване загубите на вода във водоснабдителните системи" в столицата.
Добрите практики показват, че за да се поддържа една система в добро състояние, трябва да се подменят2,3 до 5 процента от нея, каза зам.- министърът. А в България в момента този процент е около 0.1.
Симидчиев цитира данни за загубите на вода за София, които за миналата година са били около 57% и това е едно от най-ниските нива в страната. Защото има ВиК дружества, в които загубите са близо 80%. По данни на националната статистика, цитирани на форума, загубите на вода в страната са средно около 60%.
По думите на Симидчиев проблемът е не само това, че в страната загубите са високи, а и в това, че заради липсата на инвестиции те се увеличават. Загубите идват основно от авариите по водопроводната мрежа. Европейският стандарт за брой аварии на километър е 0,5, докато у нас той е 1,09 броя аварии.
За година подмяната на водопроводната мрежа трябва да е около 1 - 1,5% по даннина Международната асоциация на водите, а в България данните са за 0,1%. Същевременно не повече от 20% от средствата по ИСПА са усвоени като капитални вложения за подмяна и рехабилитация на мрежата.
Зам.-министърът съобщи, че се изработват т. н. мастерпланове, с които ще може за всяко населено място да се подготви индивидуална инвестиционна програма със специфичните мерки за подобряване на състоянието на мрежата.
По-точни разчети ще има след година - година и половина, когато ще бъде приключена работата по тези планове. Средствата за инвестиции в подмяна на мрежата не могат да дойдат само от цената на водата. Те трябва да се осигурят и чрез европейски фондове, дългосрочни заеми при благоприятни условия, чрез публично-частно партньорство, каза Симидчиев.
Ако разчитаме само на цената на водата, за да се осигурят необходимите инвестиции, ще трябва да отидем до европейските й равнища, които са непосилни за България, допълни той.
Губим до 80% от водата заради лоша мрежа
В страната има ВиК дружества, в които загубите на вода заради безнадеждно остаряла мрежа и чести аварии са близо 80%
14 ноември 2011, 12:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!