Б ългария губи близо 500 млн. лв. годишно заради престъпления с културни ценности.
Това съобщи на пресконференция бившият прокурор от Върховна касационна прокуратура д-р Щерьо Ножаров, цитиран от „Дарик“.
„В големи международни сайтове за електронна търговия продължават да се предлагат различни предмети, най-вероятно открити при иманярски набези в България.
Около 70% от артефактите, скрити под земята у нас, вече са разкопани и изнесени по различни канали.
За да се запазят останалите 30%, въпросът е да се намери добър модел на превенция срещу иманярите“, коментира още той.
Според Ножаров, който представи изследване на Асоциация „Форум“, основният проблем е ниският процент на заловени и осъдени иманяри.
По думите му у нас влиза в затвора по един човек на година.
„Липсата на достатъчно строго прилагане на закона е фрапантно, още повече че цели региони от най-бедния Северозападен край се прехранват с иманярство. Такъв, например, е почти анекдотичният случай за баби, които обикалят с металотърсачи във Видинско“, каза бившият прокурор.
„Ако има възможност, артефакт да бъде изнесен незаконно в чужбина и от чужбина бъде внесен с документ за произход, в законодателството е премахната възможността и не е задължителна процедурата по регистрация и идентификация. Много лесно това може да е ценност и артефакт, която е на ниво световна културно наследство, т.е на ниво на ЮНЕСКО, а лицето да я декларира с бележка, че е от местно значение. Въпросът е тези вещи имат ли стойност и борбата, която се представя срещу този тип престъпност, какво е реалното ѝ изражение. Очевидно, когато минат през съдебни експертизи, тези вещи се оказват лъскави тенекийки“, коментира още Ножаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!