Г ърци все по-често проявяват интерес към българско гражданство, а изнасянето на бизнес от Гърция към България става масово явление, съобщава телевизия СКАЙ, цитирана от „Дойче веле“.
Авторите твърдят, че
основните им мотиви са по-ниските данъци у нас, както и по-високо заплащане в България.
Според проведено от телевизията разследване става ясно, че
над 200 гръцки граждани вече чакат за българско гражданство:
„От седем години сме в икономическа криза. През това време 12 000 гръцки фирми се преместиха в България. Тази тенденция определено вреди на икономиката ни”, твърди журналистката Зое Кацаянаки.
"Блумбърг": България е подходяща за пренасочване на инвестиции от Гърция
"Морган Стенли": България ще загуби най-много от "Грекзит"
На въпрос как оценява стандарта и качеството на живот в Южна България в сравнение със Северна Гърция Зое Кацаянаки казва:
„Разбира се, че в България стандартът на живот е по-висок.
Гърците, които работят там, получават повече, защото в Гърция данъците са 50%, а в България - само 10%”.
Иначе, самите гърци проявявали разбиране към тези, които бягат от страната:
„Защото е логично: нали човек трябва да оцелява? А в Гърция оцеляването е трудна работа”, казва още Кацаянаки.
Междувременно увеличаването на данъците в Гърция доведе до поредните сблъсъци между гръцки фермери и полицията. За да разпръсне протестиращите снощи, властите използваха сълзотворен газ.
Иначе - с гръцки фирми, регистрирани у нас работи българският адвокат Борис Харизанов, според който „приливната вълна”, която наблюдаваме в момента, е лесно обяснима:
„Защото бизнес-климатът в Гърция не е добър.
Там сякаш държавата е срещу бизнеса. И дали ще е предприемач или просто човек, който иска да пребивава на територията на страната, включително и пенсионерите - за тях в България е изгодно, защото с една гръцка пенсия в нашата страна може да се живее доста доволно.”
Той допълва още, че изгодата за България също не е малка, тъй като от тези „фирми има постъпления в размер на милиони, които се изразяват не само в плащане на осигуровките - здравни или пенсионни, а също така и от ДОД и от разпределението на дивидента, където също има облагане с 5%”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!