Нов музей в България ще бъде украсен със скулптури на Ленин и Сталин, отбелязва в заглавие руският електронен вестник "Лента".
През септември в софийско предградие ще отвори врати музей на тоталитарното изкуство, където ще бъдат представени близо 100 експоната, създадени през епохата на социализма, пояснява изданието, като се позовава на АП.
Освен портрети и скулптури на различни партийни дейци, ще бъдат изложени и "картини, изобразяващи работническата класа", се казва в материала.
Първоначално българските власти планирали да нарекат музея именно "Музей на тоталитарното изкуство", но АП посочва, че на сградата е изписано "Музей на социалистическото изкуство", уточнява "Лента".
Според българския министър на културата Вежди Рашидов музеят се открива, за да бъде запознато младото поколение с историята. По данни на агенцията събитието се посреща в София по различен начин: някои се тревожат, че сбирката
ще "романтизира" комунистическите години.
По думите на Рашидов много от произведенията на изкуството имат висока художествена стойност и излизат извън рамките на пропагандата, посочва електронният вестник.
"Българските власти са инвестирали в музея 1,2 млн. евро. Подобни вече има в Чехия, Унгария и други страни със социалистическо минало. България стана последната страна, решила да открие музей на социалистическото изкуство", твърди "Лента".
20 години след разпадането на Съветския съюз за много страни от бившия "соцлагер" миналото все още е живо, докато се пазят артефакти от онова време, коментира "Известия".
Всекидневникът вижда в музеите от този род
"идеални гробища за свалените герои
(по-точно за техните изваяния)". За България не бе лесно да "легализира" по този начин своето минало. Дебатите дали подобни музеи романтизират съветските времена или обратното - предпазват от "прелестите" на тоталитаризма, все още продължават. Страната обаче излезе с чест от трудната ситуация. За разлика от много други подобни музеи, българският има чисто изкуствоведски характер, изтъква изданието.
Формулировката "музей на социалистическото изкуство" означава според "Известия", че България "приема собственото си минало".
Властите в София се надяват, че музеят ще може да възстанови похарчените два милиона долара за строежа и да се издържа самостоятелно. Напълно оправдани надежди –
социалистическата символика е твърде популярна сред туристите, жадуващи за екзотика.
Да си припомним само Берлинската стена, пише всекидневникът.
Руски политолог описва пред "Известия" процеса на "преосмисляне и отрезвяване (...), свързан с трудната икономическа ситуация в западния свят". За пръв път от 60 години Европа се изправи пред реална перспектива за спад в жизненото равнище. В България всичко става на квадрат, тъй като е периферна страна със слаба икономика.
Всички неща от времето на социализма получават днес малко по-различни оценки, казва експертът.
Тоталитарният съветски режим според него е "уважавал мисълта и изкуството, дори прекомерно силно". Аналитикът вижда в идеологията му "наследство от века на френското Просвещение".
"При това в България
самият климат никога не е бил злобно комунистически.
Там всичко се разви по-меко, отколкото в други соцстрани. Това също се отрази върху отношението им (на българите - б. р.) към миналото. Пък и не приляга някак на един добър стопанин да пропилява своето минало", добавя руският наблюдател.
"Известия" признава, че в Русия "засега" няма напредък в създаването на такива музеи.
Дворчето на Централния дом на художника в Москва с разхвърляните тук и там скулптури не влиза в сметката. То съвсем не е достойно да се нарече музей и наподобява по-скоро политическо заточение на "каменни вождове", пише вестникът. "От заточение можеш да избягаш, от един музей - едва ли", подчертава накрая "Известия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!