Скъпите лекарства ще стават още по-скъпи, а пациентите ще трябва да заплащат от джоба си някои безплатни досега медикаменти.
За това алармират пациентски организации и Асоциацията на чуждите производители на лекарства, цитирани в челната публикация на в. "Труд".
Причината за промяната била готвената промяна в позитивния лекарствен списък.
Очаква се сред засегнатите да бъдат диабетиците, хората със сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно и др.
За животоспасяващия инсулин, който в момента се поема изцяло от държавата, пациентът с диабет вече ще отделя по 50 лева месечно, твърдят от асоциацията на чуждите производители на лекарства.
За комбиниран препарат срещу високо кръвно болните пък щели доплащат между 7 и 10 лева, като в момента те дават между 5 и 7 лв.
С предстоящата ревизия на списъка с безплатните и частично покриваните от Националата здравноосигурителна каса (НЗОК) и здравното министерство медикаменти се цели вместване в бюджета на здравната каса за догодина, пояснява "Труд".
В момента сумата, която касата плаща за дадено лекарство, се определя на принципа на групирането - допуска се, че лечението с различни лекарства от една група има еднакъв ефект, така че всички те са взаимнозаменяеми.
Именно заради това за цялата група се определя една стойност, като обикновено изцяло се плаща най-евтиното лекарство, а за останалите - пациентът доплаща.
С ревизията се предвижда няколко групи да се обединят
в един клас и само едно лекарство да е 100% безплатно. Това ще доведе до отпадането на няколко напълно безплатни лекарства и доплащането за много повече препарати.
Ако болният не желае да вади пари от джоба си, той ще бъде свободен да смени назначеното му дотогава лечение.
В случая с диабетиците например промяната обаче може да доведе до усложняване на състоянието. Още повече, че всяка смяна на инсулинолечението е свързана с прием в болница, което е товар за системата и нови разходи за държавата.
При тях заплаха от подобен проблем не се появява за пръв път. Миналото лято 50 хил. диабетици бяха застрашени да останат без ползвания от тях инсулин поради конфликт за цената на лекарството между фирмата "Ново Нордиск" и здравното министерство, който се реши.
"Ако се подготвя такава генерална ревизия, то е притеснително, че тя става в пълна тайна и непрозрачност. Отново десетки хиляди пациенти ще бъдат хвърлени в паника кой с какво ще се лекува", коментират от Асоциацията на чуждите производители, цитирани от "Труд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!