„Крайният резултат от осъществяването на стипендиантската програма през изминалото десетилетие е впечатляващ. Стотици деца в неравностойно положение са превърнали образованието си в личен приоритет и са получили нови възможности за надграждане на знанията и успеха си. Получили са шанс за професионална и личностна реализация именно заради постигнатите до момента цели.“
Това е част от поздравителния адрес, изпратен от Президента на републиката г-н Росен Плевнелиев до Фондация "Помощ за благотворителността в България" по случай десетата годишнина на стипендианстката програма „Готови за успех“.
Вече десет години Фондация "Помощ за благотворителността в България" с помощта на над 1000 индивидуални дарители и над 45 компании осигурява
годишни стипендии на млади момичета и момчета с отличен успех, загубили единия или и двамата си родители.
„Дарителите са хора, които вярват във вашите мечти, във вашите цели. Важно е, че ви подкрепят, но по-важното е, че сте част от общност...“. С тези думи се обърна към стипендиантите на „Готови за успех“ Деяна Костадинова, секретар по социалните политики, младежта и спорта на Президента, по време на юбилейната церемония на програмата снощи в Централния военен клуб.
Сред гостите на събитието бяха и Лазар Лазаров - заместник-министър на МТСП, проф.Иван Даков – зам.ректор на Технически университет в София, проф.Каролина Любомирова - зам.ректор на Медицинския университет в София и доц.д-р Мария Стоянова – заместник-декан на Общоикономическия факултет на Университета по национално и световно стопанство.
Водещи на тържеството бяха Мирослава Иванова от Нова телевизия, която е и посланик на добра воля на програмата, и колегата ѝ от „Господари на ефира“ Влади Василев.
За десетте си години стипендианстката програма „Готови за успех“ е дала 1028 стипендии на обща стойност над 1.5 млн.лв. – всички осигурени от дарения.
„Ние вярваме във вашите мечти. Вярвайте и вие в тях и продължавайте да ги следвате“ – каза Димитър Иванов, управител на Вега Медикал, дарител на програмата.
През академичната 2015/2016 година за високите си постижения стипендии ще получават 120 младежи. Сред тях са 16 бъдещи лекари, зъболекари и медицински сестри, 13 бъдещи софтуерни специалисти и инженери, 8 са филолозите, 21 - икономисти, 8 са бъдещите учители, психолози и логопеди, един бъдещ художник, един пианист, философ, политолог, социолог, шестима юристи, трима бъдещи журналисти и още много страхотни млади хора, готови за успех.
Пламен Славчев, студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия, се обърна към останалите стипендиантите с пожеланието „да се развиваме и един ден да седнем на тези столове, на които сега седят дарителите на програмата”.
„Аз веднага бих се съгласила да си разменим местата и вместо на столовете на дарителите да седна на столовете на студентите” – обърна се към младежите председателят на Съвета на директорите на Нова телевизия Силва Зурлева.
"Много се радвам, че тази стипендия е за отличници. Аз знам колко е трудно, защото съм била отличничка", допълни г-жа Зурлева.
Най-дългогодишен партньор на „Готови за успех“ е Международният женски клуб, който дарява средства от самото възникване на програмата и е осигурил над 250 стипендии досега.
От тази година Международният женски клуб учреди специален фонд в рамките на програмата.
„Готови за успех” е кауза и на Американската търговска камара в България, която за осма поредна година посвещава своята благотворителна вечеря за Деня на благодарността на програмата.
Сред дългогодишните дарители са Българо-американското общество, Интраком, БНП Париба, КонтурГлобал, Булстрад. Благодарности и на фондация „Сирак”, с която започнахме тази програма преди 10 години.
„Всеки май, когато изпращаме випуска, си обещаваме да не остане врата, на която не сме почукали, за да има още и още стипендии", сподели Елица Баракова, изпълнителен директор на ФПББ.
„Сега пак си го обещаваме. Искам да благодаря на дарителите и на вас, стипендианти - че ви има и че ни се доверявате“, каза г-жа Баракова.
„Благодаря на екипа на фондацията. Вие внасяте баланс между доброто и лошото в нашия живот“ – каза Шеип Панев, студент в Медицинския университет в София.
Тази година документи подадоха над 180 младежи, които отговарят на условията – студенти с успех над 5.00 и ученици в 12-и клас с успех над 5.50, загубили единия или и двамата си родители.
Едногодишната студентска стипендия е 2000 лева, а ученическа – 1000 лева. Децата, останали без родители, рядко имат финансова възможност да продължат образованието си – за да оцелеят са принудени да работят.
Почти половината от приетите студенти без родители отпадат в процеса на обучение поради липса на финансови възможности.
Можете да застанете до нас в тази кауза, като подкрепите образованието на тези млади хора онлайн, чрез SMS на DMS 17 777 с думата USPEH или онлайн в Платформата.бг
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!