С амо с една минимална заплата в Люксембург може да се плати на 10 български работници.
Страната ни остана на дъното и на последната класация за заплатите в Европа.
Въпреки, че е на опашката по доходи, българинът не е склонен на компромиси, когато му предлагат нова работа, отбелязва Нова ТВ.
Едва 27% от българите са склонни да сменят града си заради работа и това е в рамките на България. Онези, които обаче могат спокойно да съберат живота си в куфари и да заминат зад граница са повече от 50%.
В същото време много са и онези, на които им отнема години, за да осъзнаят, че са си избрали неподходяща професия. 40% признават, че биха се развивали в друга област.
У нас все още се смята за постижение да се пенсионираш там, където си започнал работа на 20 години. Изследване на Търговско-промишлената палата отчита, че българинът не е склонен да поема каквито и да е рискове.
"Работата трябва да е при тях, а не те да отидат при работата", обясни Беята Папазова от БТПП. Българинът трудно се откъсва от дома си и от града си.
За хората на първо място са парите, но според експертите много по-важно е да се чувстваш полезен.
"Не просто да му е осигурена заетост. Чувства ли се удовлетворен българина или просто ходи и се връща? - Не е много удовлетворен", на мнение е Беята Папазова.
Изследването отчита и един парадокс. Явно най-недоволни от избора си на професия са в Ловеч. Там почти 90% от хората искат да работят в друга сфера. На обратната позиция са във Враца – едва 1 от всеки 10 иска да смени заниманието си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!