О кръжната прокуратура в Пазарджик прави проверка на разпространения в социалната мрежа клип, в който 7-годишно дете ритуално отрязва главата на друго дете, използвайки пластмасов меч, съобщи БНР.
Клипът е заснет в двора на ромската джамия "Абу Бекир" пред погледите на родителите им. Ще бъдат разпитани всички участници в изиграния ритуал.
В центъра на хората, които аплодират с възгласи сцената в двора на джамията "Абу Бекир", е и единственият ефективно осъден за разпространяването на радикален ислям у нас Ахмед Муса Ахмед, чиято присъда се обжалва.
Според един от участниците в клипа, Бедри,
децата са изиграли библейски сюжет по повод празника Байрям:
"Както е пиеската, и детето там казва слова от Корана, че Бог му наредил така и как синът на Аврам казва: "Тате, каквото е пожелал Аллах, това го направи". Хората преувеличиха и казват: "Ето, вижте, как децата ги учат още от малки да режат. В клипа обаче всички започват да скандират "Аллах", което е нещо нормално", казва Бедри пред БНР.
"Навсякъде това го има в исляма. Логото на "Ислямска държава" може да се види навсякъде в ромския квартал – по кафенетата и по стъклата на леките автомобили. Мюсюлманите твърдят, че в това няма нищо странно. Това е печатът на пратеника, печатът на пратеника... Той, като праща някъде писмо, го слага този печат", казва още той.
Според БНР прокурорската проверка ще обхване и други видеоматериали, популяризиращи "Ислямска държава", разпространени в социалната мрежа от ромския квартал "Изток".
Службите за сигурност трябва да разполагат с механизми да контролират видеоклипове,
които пропагандират крайно радикални идеи в интернет пространството, каза пред Радио „Фокус” ген. Кирчо Киров, бивш директор на Националната разузнавателна служба. "Такива процеси трябва да бъдат поставени под най-строг контрол и до голяма степен това зависи от отношението на държавата към нейните собствени специални служби, към тяхното технологично оборудване и подготовка на най високо ниво", категоричен е Киров. По думите му това е едно изключително притеснително явление.
Ислямското вероизповедание е приело деларация, с която осъжда заснетия клип.
В интервю за Националното радио главният мюфтия Мустафа Хаджи заяви, че Главното мюфтийство няма механизъм за контрол над подобни обекти като въпросната джамия в Пазарджик.
"Джамията в Пазарджик, джамията "Абу Бекир" не е под юрисдикцията на Главно мюфтийство. Това е частен имот и ние там нямаме никакво отношение. Мустафа Хаджи допълни, че Главното мюфтийство винаги е работило за запазване на етническия мир и спокойствие", каза пред БНР главният мюфтия.
"Ние сме винаги на разположение и винаги сме заявявали и продължаваме да го заявяваме, че ние сме за запазване на спокойствието и мира в България. Правим всичко, което е по силите ни, да казваме на мюсюлманите в България да стоят настрана и по-точно, ако евентуално има някакви индикации за навлизане на чужди сили, които да призовават към насилие, веднага да съобщават на съответните институции в България", отбелязват от Мюфтийството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!