Категорично осъждаме действията на "Даеш". Що се отнася до нейната идеология, ние сме категорично против това, което те проповядват, заяви главният мюфтия на България Мустафа Хаджи.
Днес той изнесе лекция в БАН на тема "Методологични и доктринални проблеми в идеологията на "Ислямска държава".
Домакин бе председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, а сред публиката бяха дипломати, политици, общественици и представители на различни религиозни деноминации в страната.
Д-р Хаджи подчерта, че не бива да използваме името "Ислямска държава",
тъй като тя нито е държава, нито е ислямска, въпреки че терминът се е наложил.
Той припомни, че ислямът има за задача да пази пет неща и сред тях са човешкият живот и човешкото здраве.
Те са неприкосновени и в никакъв случай никой няма право да посяга на тях, както и върху човешката личност, човешкото достойнство и чест, посочи духовникът.
"От тази гледна точка това, което прави "Даеш", е изцяло в противоречие с принципите на исляма, с човешките ценности. И ние като граждани, на България, на Европа и на света, категорично осъждаме това, което те правят.
И призоваваме всеки човек, който е нормален и нормално мислещ да се противопостави
Също се обръщаме и към тях да преосмислят и да се откажат от тази дейност, защото причиняват вреда за човешкия род".
Главният мюфтия призова също така, ако някой - независимо дали от централното ръководство на вероизповеданието или от местните структури, или пък редови мюсюлманин - забележи нещо, което не съответства на практикувания в България ислям,
да съобщи на съответните органи, за да вземат превантивни мерки
Правили сме това досега - аз лично съм бил свидетел в съда срещу една такава организация, ако не ме лъже паметта 2002 или 2003 г., даде пример той.
По думите е дълг на ръководство на мюсюлманите да напомня на тези от тях, които живеят в България, че живеят с немюсюлманите векове наред. Ние никога не сме имали проблеми с тях и се надяваме оттук нататък също да нямаме, подчерта д-р Хаджи.
"Наш дълг е да направим всичко възможно да обясним реалната идеология
на исляма, която проповядва добро съжителство с всеки един човек, защото Аллах казва в Корана: "Ние сътворихме човека в превъзходен облик, а не само мюсюлманина". Така че всеки, който е човек, има достойнство, което другите хора са длъжни да уважават".
На въпрос дали е възможно в България да има "спящи клетки" на "Даеш", които да са влезли заедно с мигрантите у нас, главният мюфтия отговори така: "Много се надявам да няма. Ние няма как да знаем какво представляват бежанците". Той обаче изрази радост от факта, че сред българските мюсюлмани няма заминали да се бият в редиците на джихадистите.
Главният мюфтия коментира също темата дали не са много джамиите у нас
на глава от населението и дали са основателни съмненията, че финансирането за тяхното изграждане идва основно от Саудитска Арабия, както се твърди от някои медии.
"Първо, джамиите не се броят и не се изразяват на глава от населението. Второ, джамии и храмове като цяло се правят там, където има необходимост. Истина е, че в България има места, където джамиите са затворени - една от причините е, че в такива населени места не са останали хора. Такива джамии, обаче, не са построени вчера или днес. Те са от минало време, когато там е кипял живот. Сега много села са изоставени, а заедно с това са изоставени и джамиите.
Що се отнася до новия строеж на джамии - мюсюлманите са тези, които сами ги строят. Това, че има дарители на някои места, е основно от хора, които са се изселили или в Турция, или в ЕС.
След като са станали до известна степен заможни, те се връщат по своите родни места и помагат, да не кажа спонсорират, защото това е голяма дума, и мюсюлманите като цяло набират помощи за изграждането на молитвени домове там, където е необходимо".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!