На 6 май празнуваме Гергьовден, Деня на храбростта и празник на Българската армия.
6 май е и денят на Св. Георги - покровител на овчарите и стадата.
Заедно с Великден той се смята за най-големия пролетен празник.
По традиция подготовката за празника започва още от предния ден. Момите берат цветя и вият венци за агнето, което ще се коли за курбан.
Месят се обредните хлябове, като най-големият се нарича на Св. Георги.
Коли се първото родило се през годината мъжко агне, прекажда се и се освещава.
Коленето става пред трапезата, на която има сол, трици и трева, от които предварително се дава на агнето, за да има ситост, плодородие, здраве и живот.
Всички се събират на обща трапеза, прекаждат я, пият, веселят се и пеят песни: "Св. Георги обикаля нивите", "Здравец за Гергьовден", "Венец за агънцата".
На трапезата, освен печено агнешко, трябва да има пресен лук и чесън, салата, пиле, хляб и вино.
Днес празнуват всички с имена: Георги, Герго, Гергана, Гергина, Геро, Гюрга, Гето, Гецо, Гоце, Гуга.
Тържествата по повод Деня на Храбростта и празника на Българската армия започнаха с празничен Водосвет на бойните знамена и знамената-светини пред паметника на Незнайния войн.
Поднесени бяха венци и цветя в памет на загиналите български воини.
Във военния парад на пл. "Княз Александър I" участваха бойци, взели участие в мисии и операции по поддържане на мира, военнослужещи от Военна академия "Г.С. Раковски", Националната гвардейска част, Сухопътни войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Щаба по осигуряване и поддръжка, Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".
Парадът по традиция бе открит от Военновъздушните сили с вертолет "Ми - 17", носещ националния флаг на Република България, ескортиран от два вертолета "Кугар" от авиобаза "Крумово".
В 12.00 ч. е тържествената смяна на караула пред президентството.
По повод празника Националният военноисторически музей е подготвил богата програма за жителите и гостите на столицата.
В залите на музея е изложена най-новата експозиция "Съдби, белязани от войната", посветена на 65-та годишнина от Втората световна война.
Посетителите могат да разгледат боен хеликоптер МИ-8, танк Т-72, зенитно-ракетен комплекс "КРУГ" и бронетранспортьори.
За почитателите на рицарски турнири, рицарите от Клуба за средновековна европейска фехтовка "МОТУС" ще покажат бойното си изкуство.
За добрата кухня, задължителна за всеки празник, ще се погрижи военен готвач, който ще майстори войнишки гозби при полеви условия.
За доброто настроение на празника ще се погрижат танцьорите от формацията "Сите българи заедно". Празникът започва в 12.00 ч. в НВИМ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!