От вчера той представя проекта "Паметник от моя спомен" на фасадата на Софийската градска художествена галерия (СГХГ) откъм Градската градина.
Георги Тенев представя 200 фоторепродукции на мемориални плочи с имената на българските герои.
Тъжна е съдбата на тези плочи през годините. Те са част от мемориал, издигал се в района на днешния Национален дворец на културата.
Сегашната градина пред НДК до средата на 70-те години е била казармен район, в който са били дислоцирани прославените 1-и и 6-и пехотен полк, по-късно - Столичното комендантство. Над 3000 войници от двата полка са загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.
Откритият през 1934 г. от цар Борис Трети монумент се превърнал в българския Пантеон, в символ на Незнайния воин. Там се провеждали тържества по повод най-големите празници, там са се клели младите войници.
Стари софиянци си спомнят трите внушителни стени, разположени във формата на буква П, с внушителни размери - 21 м широчина и 11 м височина. На метални табели върху тях били изписани имената на загиналите за Отечеството. Пред средната стена се издигал голям каменен лъв. Дясната му лапа била положена върху каменна плоча с картата на Санстефанска България.
На 10 януари 1944 г. американската авиация нанася силни бомбени удари по града. Една от целите била казармите на двата полка. Дясната плоча била почти разрушена, средната имала леки поражения, напълно оцеляла лявата.
След това близо 36 години паметниците красили центъра на София. Но той окончателно бил ликвидиран в края на 70-те години на миналия век при строежа на НДК и оформянето на околното пространство.
На мястото на мемориала по волята на Людмила Живкова през 1980 г. е била издигната, незабавно намразена от софиянци и наречена от тях с най-обидни думи, грозна и безсмислена конструкция, за която общината и до днес не успява да намери решение.
Все пак надписите с имената на загиналите военните са били запазени в хранилищата на Националния военно-исторически музей. Но всички опити и инициативи за възстановяване на паметника под една или друга форма никога не са имали успех.
В пространството зад хотел "Хилтън" има дори знак за "първа копка", направена от военния министър Бойко Ноев и Ема Москова - министър на културата. След година обаче на власт идва правителството на НДСВ начело със Сакскобургготски и идеята и проектът са затрити.
Поставянето на репродукциите сега съвпада с отбелязването на 100-годишнината от войните, в които са загинали българските войници и офицери и със 75-годишнината от откриването на оригиналните мемориални стени.
Георги Тенев реализира проекта в екип със скулпторите Наталия Тодорова, Ивана Ненчева и Илия Новачев, дизайнера Гарс, фотографите Красимир Стоичков и Петър Йорданов, кинорежисьора Любомир Печев.
Акцията е пореден призив към българските институции да си спомнят за някои свои съвсем реални задължения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!