Борбата срещу тях мина през много перипетии, имаше символични протести още в края на 2009 г., но активният обществен отпор започна в средата на януари, когато приключи първото им четене в парламента.
С публикуването на текста на промените се надигнаха неправителствени природозащитни организации, Мрежата загря от коментари, подписки и инициативи, малки, но организирани групи поддържаха огъня на общественото внимание към темата.
"Ние явно разпознахме опита да се либерализира закона, с което се отваряха широко вратите за нахлуването на ГМО в България в полза на фирмите, които лобират в световен мащаб", обясни пред БГНЕС Мариана Христова, участник в кампанията "България-свободна от ГМО".
Тя бе една от тези, които посрещнаха възторжено на балкона на парламента гласуването на депутатите в полза на забраната.
Христова спомена за фирмите "Монсанто", "Сигента", BАSF и др.
Тоталният лидер в производството на генно-модифицирани храни и пестициди "Монсанто" (Monsanto.com), който още към 2005 г. контролира 88% от площите с ГМО култури в света, си е правил реклама у нас месеци преди законът да влезе на първо четене в парламента, твърди Христова.
На изложение в Добрич в края на миналата година представителят на американския концерн за България е обяснявал на всички присъствали земеделци как законът ще освободи навлизането на ГМО в страната.
Природозащитниците твърдят, че имат записа. По думите на Христова
"този човек е поназнайвал неща, за които ние дори не подозирахме"
Сега тя е горда с победата на хилядите българи, които искат да останат да живеят в родината и да хранят децата си с традиционните плодове и зеленчуци.
През 2000 г. депутатът Лъчезар Тошев от Синята коалиция внесе предложение в парламента за мораториум върху ГМО, защото по това време страната още нямаше закон, а само наредба от три страници. Тогава темата за ГМО, за вредите и ползите от тях все още бе извън обсега на общественото внимание.
Днес народния представител казва, че едва сега след бурни дискусии неговите колеги народни представители разбират същината на проблема.
Доволни сме, че през 2010 г. имаме консенсус в обществото по този въпрос, това е единственият случай, в който българската нация се обедини напълно, радва се той.
Препъни камъкът досега беше един политически инат, според Георги Божинов от ПГ на Коалиция за България, един от най-емоционално ангажираните с каузата срещу ГМО депутати.
След всичко, което преживяхме, може да се каже, че когато гражданското общество, НПО-тата и личностите заемат компетентна и активна гражданска позиция, в България не може да се случи грешно решение, коментира той.
В момента в ЕС тече дискусия и мненията вече са натежали в полза
на тезата всяка страна членка да има по-голяма свобода да определя подхода си към ГМО, съобщи бившият министър на околната среда и водите и депутат от ДПС Джевдет Чакъров.
Той гарантира, че неговите избиратели няма да отглеждат генно-модифициран тютюн и се позова на чл. 79, който запазва действието си от стария закон.
"Маслодайната роза, тютюнът, лозата, плодовете и зеленчуците ни не са само култури със стопанска и икономическа значимост, те са емблематични за нас, страната ни е известна с тях и ги предпазихме от замърсяване с ГМО.
В случая защитихме българските интереси, страната ни е рай, от Господа ни е дадено много, трябва да запазим чиста околната си среда и да мислим не само за настоящото, но и за бъдещото поколение", заключи депутатът.
Внедрен в 46 страни, американският биотехнологичен концерн "Монсанто" е станал световният лидер в ГМО, но също и едно от най-противоречивите предприятия от индустриалната история.
"Монсанто" се рекламира като селскостопанска компания, която работи в полза на добрите земеделски практики, улеснява фермерите и допринася за намаляване на глада в световен план.
От създаването си през 1901 г. обаче срещу фирмата са се водили куп дела поради токсичността на много от нейните продукти.
Произведеното от "Монсанто" включва универсалният хербицид "Раундъп", хормонът на растежа, хербицидът Агент Ориндж, използван във Виетнамската война, аспартамът и др.
"Монсанто" е разобличаван и в подкупване на чужди правителствени служители, за да се съгласят да допуснат на територията на своите страни ГМО култури.
Един от най-изчерпателните и критични документални филми за концерна е "Светът според Монсанто", който бе прожектиран безплатно и у нас по време на акциите срещу ГМО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!