Галъп: 32% от българите са видели или участвали в агресия, 36% са съгласни с етническо прочистване на Асеновград
Източник: Thinkstock/Guliver
4

Г олям дял от българите са ставали преки свидетели на насилие през последната година, а още по-голям приема много от властовите решения безвъпросно.

Това показва телефонна анкета на социологическата агенция "Галъп" проведена сред 800 българи тази седмица.

Близо 70% от българите не си купуват книги

Евростат: Българите са необразовани и нечетящи

Българите са най-малко вярващи на Балканите

Около 71% от запитаните вярват на президента Румен Радев в спора му със Цветан Цветанов. Само 9% е подкрепата за Цветанов.

Депутатът от ГЕРБ инициира създаването на анкетна комисия, която да провери поръчката на нови изтребители за българската армия и възможно лобиране от страна на Румен Радев, в качеството му на командир на ВВС.

Анкетата показва, че личното доверие на българина към Радев остава високо, докато това към Цветанов е далеч от пика си през 2010 година.

Много от политическите решения се приемат безвъпросно от гражданите, показва още анкетата. Повечето от интервюираните отговарят бързо и категорично на въпроси като това дали трябва да има анкетна комисия за разходването на средства в НДК (76% подкрепят), дали паметника на Бузлуджа трябва да се даде на БСП (64% подкрепа), както и дали изобщо трябва да се купуват нови самолети за армията (75% за).

Голяма подкрепа събира и приемането на страните от Западните Балкани в ЕС, представено като инициатива на премиера Бойко Борисов. 70% от анкетираните я подкрепят.

Борисов и правителството изведоха евроинтеграцията на Сърбия, Македония, Албания, Косово, Босна и Херцеговина и Черна гора, като една от фокусните точки на българското председателство на Съвета на ЕС догодина.

Не всяко предложение на властите обаче се приема безрезервно. Над 60% не са съгласни с идеята за постепенно ограничаване на плащанията в брой до максимално 1000 лева.  

 С голямо мнозинство анкетираните подкрепят протестите на полицаите и други служители в МВР за по-високи заплати и по-добри условия на труд.

Най-голяма подкрепа събира темата за мерките за по-чист въздух - 85% от попитаните са съгласни с такива мерки, включително със задължително поставяне на катализатори на старите автомобили.

Анкетираните дават мнение и по друг актуален въпрос - протестите в Асеновград. Над половината от запитаните не са съгласни с радикалното твърдение, че всички роми трябва да бъдат изселени от града.

Не е обаче малък и дялът на хората, които подкрепят такова изселване - 36%.

Същевременно 32% потвърждават, че в последната година са ставали свидетели или участници в прояви на агресия

От "Галъп" декларират, че 800-те респондента са подбрани, така че анкетата да има възможно най-голяма представителност за българското общество като цяло. 

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 1 час

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 2 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 3 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 4 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 5 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 5 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 5 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 6 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 6 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 6 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 7 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 14 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 14 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук