Н а сериозни нарушения в няколко болници, довели до неправомерното изразходване на обществен ресурс, са се натъкнали екипи на Националната здравноосигурителна каса, съобщават на сайта си от НЗОК.
В Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ) в София е било установено изготвянето на стотици документи с невярно съдържание за хоспитализация на пациенти.
Те съдържат еднакви данни за всички пациенти, независимо от заболяването и клиничната пътека, по която са хоспитализирани. Така например всички пациенти са с кръвно налягане 130/80 или им е предписана идентична терапия.
За първото тримесечие на 2015 г. от лечебното заведение към НЗОК са били отчетени 2125 пациенти, което е с 1695 повече от реално преминалите.
СБАЛХЗ обаче разполага със 70 легла в отделението по клинична хематология и на практика е невъзможно да бъдат хоспитализирани отчетените значително по-висок брой пациенти.
От НЗОК отбелязват, че има съмнения за
фалшификации на медицинска документация в големи размери
като лечебното заведение е получило неправомерно заплащане от НЗОК за дейност, която реално не е извършило.
Отчетената сума от 35 085 лв. няма да му бъде изплатена.
Ръководството на касата е сигнализирало икономическата полиция, прокуратурата и изпълнителната агенция "Медицински одит".
Фрапиращи нарушения са констатирани и в специализираната
болница "Д-р Марко Антонов Марков" във Варна
Проверката е установила, че на онкоболни пациенти е била провеждана терапия с лекарството LH156 Herceptin, от което обаче им е било давано по-малко количество от описаното в отчетните документи.
Освен това в някои случаи антитуморната терапия е започнала без решение на клиничната онкологична комисия.
По предварителни данни разликата между изписантоо и приложеното количество на медикамента за период от пет месеца е 29 615 лв.
Болницата неправомерно е отпускала и лекарства с наркотични вещества,
и неоснователно е получила сума от 50 301.83 лв. за опиоидни аналгетици.
Констатирани са и редица други простъпки, като нерегламентирано заплащане от страна на пациенти, неспазване на изискванията на завършена клинична пътека, нарушения на лечебно-диагностичния алгоритъм и др.
Общите санкции, наложени на болницата, са на минимална стойност 25 500 лв. Направени са и предложения за възстановяване на неправомерно получени суми на стойност 13 642 лв.
В заключение, от НЗОК подчертават, че контролът на дейността на договорните партньори в настоящия си вид е неефективен. Според тях приетите неотдавна от парламента промени в Закона за здравното осигуряване ще допринесат за оптимизиране на контролната дейност на касата.
По повод на откритите нарушения здравният министър Петър Москов разясни, че става дума за скъпи онкологични медикаменти, които струват по няколко хиляди лева. Оказва се, че НЗОК е платила веднъж за тях, а след това те са били продадени.
Официално констативен протокол и акт за нарушение на болницата не е връчван
Това се заявява в официална позиция на екипа на СБАЛОЗ "Д-р Марко А. Марков" по повод твърдения на НЗОК за констатирани нарушения и наложени санкции на болницата.
"Не намираме за приемливо да се тиражират данни, които подлежат на обжалване. Не намираме за редно и първо да се съобщават по телевизията, после да се публикуват на сайта на касата и едва след това (нещо, което още не се е случило) - да се връчат на проверявания", заявяват медиците от варненската онкоболница.
Те подчертават, че няма как официално да се коментират неофициални данни.
Призоваваме институциите да запазят коректен тон и преди да предприемат стъпки за дискредитиране на една безспорно предпочитана от пациентите болница, да поставят на първо място интересите и здравето на болните, заявяват от СБАЛОЗ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!