"Форум Промяна" - новата инициатива за устойчиво бъдеще, организирана от създадената от Маги Малеева Горичка, се състоя през уикенда.
След храната, дома, бизнеса и родителството, сега основната тема беше Промяната. Този толкова търсен, необходим и често трудно постижим идеал беше разгледан от всевъзможни гледни точки - личната и глобалната, страшната и желаната промяна, тази в изкуството, обществото, поколенията, климата...
Ето само няколко от акцентите:
Програмистът, занимаващ се с финанси Алек Андреев говори за баланса между работата "за пари" и доброволното участие в организации с идеална цел. Тезата му е, че повечето съвременни хора работят нещо, което всъщност не им доставя удоволствие, а само финансова сигурност, докато доброволната работа за някоя благородна кауза носи истинското удовлетворение.
Според Андреев обаче не е нужно двете да се противопоставят или между тях да се избира, а напротив - при добра организация успешното им съчетаване е възможно.
Консултантът по бизнес развитие на интернет компании Александър Варов смята, че въобще не трябва да се притесняваме за новите поколения и тяхното развитие. Варов твърди, че това, което по-възрастните наричат неспособност за запазване на концентрация, необразованост и липса на перспектива всъщност са мобилност, бърза ориентация и гъвкавост.
Съвременните тийнейджъри, наричани често и "дигитални жители", просто са издигнали в изкуство умението да живеят тук и сега. При тях водеща е способността бързо да превключват от тема на тема и светкавично да взимат решения. Може би защото, за разлика от предишните поколения, имат напълно свободен и моментален достъп до цялата възможна информация.
Художникът Иван Мудов успя да развесели публиката с представянето на няколко от творбите си. Особено място в тях заема темата за предимството. За да изследва тази идея, Мудов първо е обикалял в продължение на час с колата си по кръговото движение около паметника на Васил Левски в столицата, наслаждавайки се на предимството, което останалите шофьори му дават.
Това очевидно не му се е сторило достатъчно, защото после е повторил изпълнението, само че този път с участието на още 6 коли на натоварено кръстовище в Германия. Резултатът - километрични задръствания във всички посоки и разминаване на косъм с линч от изнервените немски шофьори.
Между тези си две акции художникът съвсем успешно се е изявил като регулировчик на кръстовище в Грац, пременен с униформа на български полицай. Сред другите му проекти са фалшивото откриване на музей за съвременно изкуство на Подуенската гара; клаустрофобичният асансьор, в който подът постепенно те притиска към тавана; леката кражба на предмети от творби на най-известните съвременни авангардисти (за да бъде постоянно в досег с изкуството им) и празният музей, в който посетителите слушат аудио записи с обяснения за иначе липсващите картини.
Мудов дори може да се похвали, че без да има никакъв кулинарен опит е приготвял "турско суши" на живо в ефира на комшийска телевизия с помощта на буркан местни лозови сърмички.
Журналистът на свободна практика Димитър Кенаров, който пише за няколко известни американски издания, разказа за драстичните и неочаквани промени, на които е ставал свидетел, преследвайки интересните истории.
Като тази на съдения за военни престъпления Радован Караджич например, който дълго бе издирван от сума ти специални служби по света, а накрая се оказа, че си живее кротко в предградията на Белград и се е посветил на новото си амплоа - народен лечител. Или на македонския журналист, отразяващ серийни убийства в Кичево, само за да се окаже, че той самият е бил търсения масов убиец.
В почивката между отделните лекции гостите на форума имаха възможност да изгледат запис от презентация на индиеца Бънкър Рой. Получил блестящо образование, Рой решава да пренебрегне кариерата в голяма корпорация, за да основе Босоногия колеж -уникално по рода си учебно заведение за хора от селата, които не могат да си позволят формално обучение.
Колежът е единствения, в който притежатели на докторски и магистърски степени нямат право да преподават. Вместо тях, местни хора споделят своите уникални умения и занаяти и така тези автентични знания получават широка известност. В лекцията си Рой цитира и една велика мисъл на Махатма Ганди: "Първо не ти обръщат внимание, после ти се смеят, после започват да се борят с теб, а накрая побеждаваш".
Най-силно впечатление обаче направи лекцията на Мануела Малеева. Известната тенисистка разказа за дейността на фондацията си Swissclinical. Залата беше изправена на крака от разтърсващите истории за деца с ортопедични и други здравословни проблеми от цяла България и промяната в живота им, която фондацията се опитва да постигне.
Част от тази промяна би било съживяването на професията на ортопедичния техник и изграждането на повече ортопедични работилници в страната. Това, което фондацията е безсилна да промени е проблемът с осиновяването на тези деца.
Общото във всички представяния, като че ли беше внушението, че промяната е въпрос на личен избор. Защото започва от всеки от нас. И всеки сам решава дали тя да засегне само него си или и средата, в която живеем.
В крайна сметка, може би сборът от много малки лични промени би помогнал България да стане поне малко по-добро място за живеене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!