"Вт тоша" е филм за планината - оазис, в чиито поли е София, филм за планината, която прави хората свободни, но също и филм за планината - ценност, без която животът в столицата би бил съвсем различен.
С този документален филм на 7 март 2013 г. ще бъде открит 17-ият "София филм фест" (siff.bg).
Автор на идеята е големият планинар, дългогодишният шеф на Киноцентъра Иван Попйорданов, режисьорът и монтажист е Любомир
Младенов, оператор - Орлин Руевски. Продуценти са Галина Тонева и Кирил
Кирилов.
"Идеята за филм за Витоша ми дойде като провокация към собствените ми стереотипи, казва Любомир Младенов. В един хубав момент повярвах, че там е различно, че хората, които тачат и обитават Витоша са различни, и че това за мен ще е необикновена среща.
Същевременно протестите в подкрепа на парка, които започнаха преди около три години (тогава започнахме и снимките), ми се сториха важни, макар да се събираха по 30 души и никой да не очакваше, че ще се стигне до "Орлов мост" от лятото на 2012-а."
Планината Витоша, Народният парк "Витоша" е в опасна близост до непрекъснатото разширяване
на столицата и това е причина статутът му на защитена зона да бъде
застрашен по различно време от тайни нечисти споразумения между олигарси и управляващи политици.
В документалния разказ Витоша е представена като символ, като място от основно значение в ценностната система на хора като Тома Белев (изпълнителен директор на парка от 2000 до 2012 г.), като младите природозащитници, като председателя на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов, чиито усилия са да опазят планината от някаква приватизация, да я съхранят "дива", а не застроена.
"Иска ми се да вярвам, че "Витоша" е филм за пробуждането на гражданско общество в България. Това със сигурност не е специализиран екофилм, предназначен за суровоядци, признава режисьорът. Зад казуса със ски зона "Алеко" прозира по-сериозен конфликт. "Витоша" е филм за всеки, който има самочувствието на гражданин."
Продуцентите Галина Тонева и Кирил Кирилов от "Гала филм" разказват, че шансът да има такъв документален поглед, фокусиран около дефицитни събития в България, каквито са събиранията на "Орлов мост" от лятото на 2102 г., е толкова малък, че почти не им се вярва, че продукцията наистина се е случила.
"Неслучайно Българският хелзинкски комитет направи "Човекът от Орлов мост" герой на 2012 г. За нас филмът е важен с това, че показва на обикновените хора как могат да отстояват правата си, че те са важните, че правителствата и общините съществуват, за да осигуряват на гражданите условия за добър живот в тяхната държава. Както казва един от героите на филма: да се държим като граждани, които знаят своите права по конституция - това е демокрацията!", споделят продуцентите.
Любомир Младенов признава, че за него "Витоша е остров, разположен в столица. Много малко хора си дават сметка какъв лукс е това. Не става дума само за красивия пейзаж или че можеш да караш ски съвсем наблизо.
Въпросът е, че в тоя криво застроен, мръсен и с малки изключения не особено уютен, макар и любим наш роден град София, има едно място, което остава празно. Не в смисъл на пусто, а на непретоварено с въжделенията и безчинствата на хората. Витоша си е там, надвесена над нас, каквато си е била винаги. Такава трябва и да остане."
Любомир Младенов е роден на 7 януари 1972 г. в Свищов. Завършва художествената гимназия в София. След неуспешно кандидатстване в Художествената академия, почти на шега опитва късмета си в НАТФИЗ и е приет да учи "Филмова и телевизионна режисура" в класа на Георги Дюлгеров. През този период снима четири късометражни филма, които участват на фестивали в Анже, Киев, Клермон-Феран, Котбус, Мюнхен.
Завършва НАТФИЗ през 1997 г. и известно време работи като оператор и монтажист на филми за армията. След това реализира и четири пиеси като театрален сценограф; работи като режисьор и телевизионен оператор, автор е на музикални клипове.
В продължение на четири години, снима документален филм за Театралната работилница "Сфумато", чиято премиера е през 2005 г. А през 2006 г. се завръща на територията на киното с късометражните си проекти "34" и "Картинг", представени в предишни издания на СФФ. Пълнометражният му игрален дебют "Ловен парк" (2009) е удостоен с наградата "Златен витяз".
Любомир е син на режисьорката проф. Маргарита Младенова и актьора Рашко Младенов.
Филм за Витоша открива "София филм фест"
Повярвах, че повярвах, че там е различно, че хората, които тачат и обитават Витоша са различни, казва режисьорът Любомир Младенов
25 януари 2013, 14:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!