На а опасност от криза с боклука в София, освен ако тя не бъде изкуствено създадена, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от БТА.
Фандъкова заедно с министъра на околната среда и водите Нона Караджова и Валтер Дефа, генерален директор на "Регионална политика" към Европейската комисия (ЕК), провериха изграждането на депото за неопасни отпадъци "Садината" до село Яна.
Депо "Садината" е част от проекта "Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община", финансиран от европейската оперативна програма "Околна среда". Проектът е за 360 млн. лв., от които 218 млн. лв. са от Европейския фонд за регионално развитие, 38 млн. лв. са от държавния бюджет, а 104 млн. лева - от Столичната община.
Фандъкова съобщи, че на територията на общината в момента работят три сепариращи инсталации за отпадъци, нещо, което в другите общини тепърва ще се прави. Голяма част от боклука се сепарира, част от него се изгаря в циментовите заводи.
Според кмета този начин на събиране и преработване на отпадъците отговаря на всички европейски директиви за опазване на околната среда.
В отговор на въпроси Фандъкова коментира, че събирането на боклука и закарването му в депото в Суходол е отдавна минал период за София. Проектите на общината за разделно събиране и третиране на отпадъците дават резултат - през последните две години количеството на депонирания боклук на сметищата е намаляло наполовина.
За осигуряване на финансирането на втората фаза на депото за отпадъци "Садината" - на стойност над 210 млн. лв., е изпратена апликационна форма за кандидатстване и финансиране от фондовете на ЕС, съобщи зам.- кметът на столицата Мария Бояджийска.
Генералният директор Валтер Дефа заяви, че този проект, който той нарече завод, е стъпка в правилната посока и отговаря на европейските изисквания за обработване на отпадъците с грижа към околната среда и гражданите.
Ще вземем крайното решение за финансирането на втория етап от изграждането на депото, след като получим информация дали необходимите условия са изпълнени, посочи Дефа.
Дейностите по третирането на битовите отпадъци в "Садината" се изпълняват на площ от около 33,5 хектара. Площадката е разделена на две зони - депо с четири клетки с общ обем три милиона кубически метра и зона за предварително обработване на отпадъците, която включва завод за механично-биологично третиране.
През юни е започнало проектиране и строителство на инсталация за биологично третиране на площадката "Хан Богров", която включва инсталация за компостиране на биоразградими отпадъци и инсталация за компостиране на зелени отпадъци.
В депото ще има и пречиствателна станция за отпадъчни води - след като те бъдат пречистени, ще могат да се използват за напояване, посочи Бояджийска. Според нея станцията е уникална, защото освен че ще може да приема отпадъчни води и от бъдещата площадка "Хан Богров", тя е разчетена така, че да обработва и водите от депото в Суходол.
Кметът Фандъкова: Няма опасност от криза с боклука
На територията на Столичната община в момента работят три сепариращи инсталации за отпадъци, подготвят се инсталации за биологично третиране, за компостиране на биоразградими и на зелени отпадъци
13 ноември 2012, 19:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!