Г ражданите, живеещи в близост до центровете за настаняване на бежанци в столицата, са притеснени за сигурността си, съобщи кметът Йорданка Фандъкова на сесия на Столичния общински съвет (СОС).
По думите на кмета напрежението в кварталите, където са центровете за бежанци - "Овча купел", "Враждебна", "Военна рампа", е огромно.
Дребните престъпления там, предимно за набавяне на храна, по последни данни на МВР са се увеличи чувствително, каза кметът.
Тя настоява да се гарантират елементарните условия за бежанците, за да се намалят евентуалните престъпления, тъй като идва зима и трябва да се мисли за прехраната и за здравните грижи за бежанците.
Кметът съобщи, че в центъра в "Овча купел" са настанени 1026 при капацитет 800 души, във "Враждебна" бежанците са над 400 души, а от вчера е започнало настаняването на хора в центъра във "Военна рампа", където вече има 50 души при капацитет 800.
Притеснително е, че не се информират предварително живеещите в кварталите за това какви хора се настаняват в центровете, за колко време, каква организация е създадена, смята още Фандъкова.
Столичният кмет посочи, че е разпоредила редица мерки за справяне с проблема с бежанците в столицата. Сред тях са разполагане на допълнителни патрули от общинската полиция около бежанските центрове.
Кметът е поискал подсилване на състава в районните управления на МВР, разположени са два денонощни патрула на общинската полиция в централната градска част, като от днес периметърът им е увеличен. Постоянна е охраната на Ларгото, поставен е автопатрул на площад "Бански" и Ларгото, има патрули в "Овча купел", "Враждебна".
Поставят се допълнителни съдове за отпадъци. Всичко това цели да се гарантират сигурността и спокойствието на столичани, коментира кметът Фандъкова.
Според нея обаче осигуряването на храна и грижи за бежанците са основни предпоставки за предотвратяване на напрежението.
Ангел Джамбазки - общински съветник от ВМРО, възрази срещу откриването на нови центрове за настаняване на нелегални емигранти. Причината според него е, че в по-голямата си част - над половината, нелегалните емигранти в столицата всъщност не са бежанци, а са емигранти от африкански държави. Те нямат причина да получат статут на бежанци, не са такива и повишават изключително общественото напрежение и криминалната обстановка в града.
По думите на Джамбазки периметърът от Централната гара до Халите е арена на голямо напрежение, което според него ще продължи.
В отговор кметът Фандъкова посочи, че решението за откриването на нови центрове се вземат от правителството и Столичната община просто е било информирана за това. Тя посочи, че има уверението министъра на вътрешните работи, че за обезпечаването на сигурността в столицата ще бъдат отпуснати и допълнителни полицейски части.
Междувременно от Българския хелзински комитет (БХК) заявиха в съобщение до медиите, че искат оставката на ръководството на Държавната агенция за бежанците.
В съобщението си БХК изразява своето "крайно възмущение от отвратителните условия в центъра „Враждебна“ - изоставена от десетки години и рушаща се сграда без отопление, с изпочупени прозорци и непочистени стъкла, мухъл и плесени, тоалетни без топла, а някои от тях и без никаква вода, етаж без електричество, нефункционираща канализация, леглова база на ниво матраци с одеяла по едно на трима души, при пълна липса на персонал, медицинска помощ, медикаменти и най-основното – храна“.
От комитета твърдят, че от настаняването си на 18.09.2013г. бежанците са получавали доставка на храна едва два пъти, като и двата пъти тя е осигурявана или по линия на Българския червен кръст, или от частни дарения, от сирийската общност в България, от неправителствени и благотворителни организации и отделни граждани“.
"Очевидният провал на ръководството на Държавната агенция за бежанците да осигури минимума от условия за подслон, лечение и храна на бежанците води до възникването на рисковете, които се внушават на обществото ни - болести, бедност и опити за бягство зад граница, но не защото бежанците ги "внасят" в България, а защото това е средата, която ние като държава им "осигуряваме", се казва в съобщението на БХК.
Днес 50 души от бежанския център в Пъстрогор излязоха на мирен едночасов протест.
Те настояват за по-бърза процедура по получаването на статут за бежанец. Майките с малки деца поискаха отделни помещения за семействата и помощи от мляко и памперси, предаде БНР.
Центърът вече е препълнен и няма капацитет да приема повече бежанци, затова настанените там протестират срещу лошите условия на живот.
Днес в Столичния общински съвет Иван Божилов положи клетва като кмет на столичния район "Илинден".
Кметът Фандъкова посочи, че предлага Божилов за кмет на района, тъй като е млад и активен човек, живее в район "Надежда" - съседен на "Илинден", винаги е бил сред хората. Тя очаква от Божилов сериозна работа, взаимодействие с другите районни кметове и да работи с целия Общински съвет.
Районните кметове са много важни за града и затова район "Илинден" не трябва да остава без кмет, отбеляза Фандъкова.
Предишният кмет Миглена Веселинова поради лични причини е поискала да се откаже от заемания пост. Тя има лични планове и аз уважавам решението, коментира Фандъкова.
Иван Божилов посочи пред журналисти, че няма намерение да прави чистки, ще разчита на специалистите, които и в момента работят в района.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!