Досегашният зам.-кмет по въпросите на образованието в Столичната община бе избрана за народен представител от 24-ти МИР в София. Предполагаше се, че тя може и да наследи Борисов като кмет на столицата.
При всяко положение обаче нейните разбирания и идеи стоят в основата на бъдещата политика на управляващите в сферата на образованието.
Бойко Борисов потвърди днес и името на Симеон Дянков като бъдещ министър на финансите. Така обявените от него имена на министри стават три, след като той представи председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов като министър на вътрешните работи.
Може би от следващата учебна година трябва да се работи да отпадне изпитът след 7-и клас, каза днес Йорданка Фандъкова в интервю за Би Ти Ви.
Образователният експерт смята, че входният изпит за езиковите гимназии трябва да отпадне, но след като много внимателно се анализира готовността на системата за външно оценяване да замени изпита. Затова не е сигурно дали това ще стане догодина. Възможно е решението да бъде отложено с година, за да не бъдат стресирани деца и родители.
При всички положения обаче важното е те да знаят достатъчно рано какво ще се случи и да бъдат подготвени, подчерта Фандъкова. В отговор на въпрос за
битката с частните уроци
експертът обясни: "Когато говорим за качествено обучение, имаме предвид и извънкласните дейности, и заниманията извън обичайните учебни часове, в които учителите ще бъдат ангажирани. Така децата ще могат да получават качествена подготовка в рамките на училището, а учителят - достойно заплащане.
Мисля, че това е пътят за премахване на "втората образователна система". С административни мерки това не може да стане. Всички знаем, че декларациите на учителите, че уж не дават частни уроци, са проформа и не решават въпроса."
Според Фандъкова предучилищното образование е много важно и държавата трябва да поеме издръжката му не само за 6-годишните, но и за децата на 5 години.
Според нея качеството на образованието е комплекс от мерки и няма да бъдат намалявани средствата за образование, а делегираните бюджети са една добра система.
Учителските заплати също няма да бъдат намалявани, като ще бъдат отблокирани програмите за стимулиране, включително и за кариерно развитие на учителите, каза още тя.
Според Фандъкова образователната система е уморена от бързи промени и от решения, вземани на парче. Усилията на ГЕРБ ще бъдат насочени към бързото приемане на нов закон, който да обхване по-рамково училищата и детските градини, като ясно гарантира отговорностите на всички нива.
Йорданка Фандъкова е убедена, че
необходимостта от приемането на нов закон
е възникнала още с приемането на националната образователна програма преди няколко години.
"За съжаление предишният парламент не успя да приеме този документ, въпреки че гласува програмата единодушно. Нашата готовност е до една година да внесем закон, който да подреди и дисциплинира хаоса, съществуващ в образователната система. Да отмени нуждата от различни закони, които сега съществуват в нея - за учебния план, за професионалното образование.
Всичко това трябва да бъде включено в нормативен акт с ясно разписване на отговорностите. Сега е много лесно те да бъдат прехвърляни от една институция на друга.
Бързото приемане на закона е нужно, за да се успокои системата на ниво училища и детски градини, и в същото време да се заработи по-бързо на национално ниво, за да се доразвият онези позитивни неща от предишния проект, които стартираха малко хаотично", обяснява Фандъкова днес в друго интервю - за в. "Стандарт".
Тя дава и пример: Децата до седми клас учиха по нов учебен план, а тази година трябва да продължат по стария. С набързо дописани помагала се правят някакви промени и за съжаление няма да имаме време да реагираме. Те ще довършат учебната 2009-2010 година с тези помагала, но трябва да се направи така, че от идната година да учат по нов план.
Фандъкова развива идеята си, че не е разумно държавата да пести от образование. На него трябва да се гледа като на инвестиция, в образованието да се насочват повече ресурси. А в момента родните училища са недобре финансирани и едно от последните постановления на отиващото си правителство на Станишев допълнително утежнява нещата.
Образователният експерт е убедена, че първото, което трябва да се направи, е да се отменят тези текстове, които засягат училищата и делегираните бюджети. Освен това трябва да се гарантира финансирането на училища в първоначалния му вид от 90 на сто, без повече да се намалява тази субсидия.
Сред първите стъпки трябва да бъде и отблокирането на парите по програми - например за диференцирано заплащане на учителите и за кариерно развитие.
"Заплатите на учителите не замръзват.
Финансовото осигуряване на училища и детски градини е един от първите ни приоритети. За да бъде осигурена качествена подготовка на децата, на учителите трябва да се даде възможност да се развиват кариерно, да израстват", заявява бившата учителка и директорка на софийско училище.
Нейната идея е постепенно да се намали задължителният обхват на децата в предучилищна възраст, като от 6 падне на 5 години.
"Подчертавам, че става дума за предучилищни групи, а не за първи клас, както неправилно сме разбирани понякога. Повечето семейства предпочитат децата им да бъдат обхванати в детски градини и според мен ролята на държавата е тя да поеме финансово част от това обучение.
Да се обединят силите на държава и община, за да бъде решен въпросът със задължителната предучилищна подготовка. А това ще освободи ресурс и за детските градини. Децата, които влизат в първи клас, трябва да получат възможност за равен старт - като социализация, като готовност за училище", посочва Фандъкова.
И допълва, че ше бъдат ревизирани всички учебни програми, но това няма да стане отведнъж.
"Трябват анализи, за да се реши по кои дисциплини ще има драстични промени и по кои няма да се пипа много учебното съдържание. Има предмети, по които няма нужда от сериозни размествания, но други категорично трябва да претърпят коренна промяна", допълва заместничката на кмета Бойко Борисов.
Йорданка Фандъкова е родена в Самоков на 14 април 1962 г. Учи в родния си град, в 35-а Руска езикова гимназия и завършва руска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Започва работа като учител по руски в 73-то училище в София, на което през 1998 г. става директор след конкурс.
В края на 2005 г. новоизбраният кмет на София Борисов посещава училището и след като вижда направеното, я кани да му стане заместник по образованието. Преди това те не са се познавали.
Съпругът й е лекар педиатър. Има дъщеря и внук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!