"Схемите, които използват телефонните измамници, се изтъркаха, затова те измислят нови или допълнения към старите", обясняват полицаите, пише в. "Труд".
Бизнесът на ало-мошениците продължава, като те използват всякакви актуални теми. В хит са се превърнали европомощите за безработни, социално слаби и пенсионери. Бежанската вълна от миналата есен също се използва като сценарий. Започват все по-трайно лъжовните трикове да се пускат и в социалните мрежи, предупреждават криминалистите.
Най-новият сценарий на измамниците е "европейски", предупредиха от полицията във Варна.
Там вече работят по няколко жалби на пенсионери, станали жертва на мними служители от Европейската комисия.
Мошениците звънят по телефона и обясняват, че ЕС е създала специална програма за повишаване на дереджето на българските пенсионери. По нея всеки възрастен човек щял да получи двойно повече от сумата, която има в наличност в момента.
Само трябвало да приеме представителя на Европа вкъщи и да му покаже банкнотите и той да ги опише. Подмамените старци приемали вкъщи добре облечен мъж, черпели го с кафе и сладки, а той описвал парите и попълвал формуляри с името и ЕГН-то на пенсионера.
На тръгване казвал да чакат, докато сумата се получи по банков път. Щом си заминел, се оказвало, че докато брои и описва банкнотите, измамникът ги е заменил с нарязани хартийки.
Допреди няколко години телефонните измами бяха патент на ромите бургуджии. Те се смятат и за създателите на първите класически схеми - за търговия с машинни части, катастрофа с дете и т.н.
Търсят учители за разпит на бежанци
Бежанската вълна от края на миналата година не подмина и схемите за телефонни измами. Полицията в Монтана работи по няколко случая, в един от които бе замесено името и на миналогодишния шеф на РПУ-то в града Даниел Псалтиров.
Измамник звънял по училищата из града, представял се за Псалтиров и казвал, че търси учители по английски, които да превеждат срещу заплащане при разпити на задържани бежанци. Някои преподаватели се вързали на номера. Мошеникът поискал от тях да купят ваучери за джиесеми и да му продиктуват номерата, за да може чужденецът да се свърже с близките си до идването на преводача.
Когато идвали в РПУ-то, учителите разбрали, че са излъгани и окрадени.
Хванете лъжеца с белязани пари
Телефонни измамници успяха да излъжат хора в Русенско със схема, в която се включва и фалшиво съдействие на полицията. Мошеник се представя за лекар и обяснява, че са нужни няколко хиляди лева за спешна операция на близък човек. Добавя, че за сумата ще прати някой санитар от болницата. Веднага след като разговорът приключва, телефонът на жертвата отново звъни. Обажда се полицай. Казва, че са подслушвали разговора и разследват лъжците.
"Можете ли да ни помогнете да ги хванем, да ги вкараме в затвора и до 10 години да не излязат оттам?", пита ентусиазирано криминалистът. После инструктира слушателя си да бележи всяка банкнота с химикалка и да запише номера, да сложи пачката в плик и да чака мнимия санитар. "Ние с момчетата ще седим наблизо и няма да се виждаме. Щом вземе парите, на другата улица го пресрещаме и арестуваме", обещава полицаят.
"Санитарят" идва, взема плика и си отива, а излъганият чака с часове ченгетата да му се обадят, за да го разпитат като основен свидетел срещу телефонни измамници.
Внимание: Ремонт в квартала
Водата, парното или тока вкъщи спират заради ремонт в квартала и мошениците научават това. Започват да звънят по телефоните или направо по вратите на хората, за да им обясняват, че са от аварийната група и ще пуснат водата или тока, но първо трябва да бъдат платени стари сметки, глоби и лихви. На такава измами все по-често попадат полицаите от градове като Враца, Сливен и др., в които текат големи ремонти по подмяна на водопровода и канализацията.
За болния трябва и пижама
Всеки месец около датите за раздаване на пенсии в Шуменско започва и вълна от телефонни измами. Мошениците използват класическата схема - пари за лечение на болен роднина, като внасят в нея и новост.
"Спешно е. Обади ми се!"
Ако получите такъв есемес или имейл, в който е посочен непознат номер от чужбина, не му отговаряйте. Това е един от най-новите трикове на телефонните измамници, предупредиха от Главна дирекция "Национална полиция."
Все по-често обаче униформените влизат в дирите на групи, които не са от малцинствата.
За "мулета" - тези, които вземат парите от излъганите и ги носят на престъпниците, се набират хора по обяви, че търсят работа. В много случаи "куриерите" изобщо не знаят, че участват в измама, нито кой ги е наел да доставят пратка от един в друг град.
"Начинът да се спрат лъжите по телефона е все повече хора да бъдат информирани за тях", убедени са полицаите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!