К омисията по професионална етика и превенция на корупцията прекратява преписката по случая и не извършва проверка по нея. Това каза председателят ѝ Ясен Тодоров, който представи решението й по казуса с речта на председателя на ВКС Лозан Панов.
Тодоров посочи, че по време на дебата голяма част от членовете на етичната комисия, включително и самият той са подчертали, че не са несъгласни с част от тезите, които председателят на ВКС излага в тази своя реч, но
приемат, че те са израз на неговото вътрешно убеждение и че не следва свободата на словото да бъде ограничавана по какъвто и да е начин.
Затова и изцяло прекратяват преписката и не извършват проверка по нея.
Мотивите за това са че въпреки несъгласието на някои от членовете на комисията с някои тезите изразени от председателят на ВКС, считат, че те са израз на негово вътрешно убеждение.
Лично изразеното от мен становище, че наистина едно задълбаване и детайлизиране в думите на г-н Панов ще вкара в още по-голямо противоречие и разделение магистратската общност, а това, което пожелах на всички, е диалог, добронамереност, колегиалност и по възможност по-малко конфронтация, каза Тодоров.
На въпрос за подписите в подкрепа на Панов от съдии от страната, Тодоров каза, че "това е вода в мелницата на неговите съждения".
„Нека не разделяме съдиите на подкрепящи или против, на добри или лоши, без да казвам които са добрите и кои лошите, нека си вършим ежедневната работа.
Друг мой призив е по-малко политика в правораздаването и по-малко натиск върху самите магистрати.
Магистратите - следователи, прокурори, и съдии имат нужда да работят в по-спокойна обстановка и под по-малък натиск”, каза той.
Единствено членът на етичната комисия Галина Карагьозова е предложила в решението днес да бъде записано, че няма извършено нарушение на етичния кодекс. Това предложение обаче не се е приело.
Надделял обаче с 8 на 1 глас вариантът, който е без това изречение.
Близо 250 съдии застанаха зад речта на Панов. Подписите те събраха от петък до днес и ги внесоха във ВСС в знак на подкрепа.
По-рано и правосъдният министър Екатерина Захариева коментира заседанието на етичната комисия, както и речта на Панов.
На въпрос дали посланието от речта на председателя на ВКС „Не на страха” е политическо послание, тя каза:
„Не на страха е принципно послание”.
„За мен - аз пак казвам, дори магистратите имат право да изразяват гражданска позиция”, заяви тя.
През декември речта на председателя на ВКС беше едно от най-споделяните неща в родните социални мрежи. В обръщението си той призова съдиите да кажат „не” на страха и да не допускат мълчанието да ги „превърне в страхливци”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!