Ео опейският съюз купува нова офис сграда на ул. "Г.С Раковски" 124 в София.
Седеметажната сграда с външност на бонбон стърчи на ъгъла с ул. "Гладстон", където "Раковски" прави остър завой.
Там, преди да бъде разрушен, беше забравеният и изоставен дом на големия български революционер и държавник Стефан Стамболов (1854-1895), министър-председател от 1887 до 1894 г.
На №136 е домът, в който са живяли П.К. Яворов и Лора Каравелова, на №134 е сградата на централата на СДС, а на по-малко от сто метра са площад "Славейков" и пресечката с ул. "Граф Игнатиев".
Бюджетната комисия на Европейския парламент е разрешила сделката и покупката ще бъде извършена до края на март. Договорната цена е 9 млн. евро.
Имотът заема над 2523 кв. м. разгърната застроена площ за офиси, приемни, конферентни зали и подземен паркинг. Инвеститор е инвестиционният фонд "БенчМарк Фонд Имоти" АДСИЦ, който е купил парцела с площ от 450 кв м.
Европейският парламент пусна обява за покупка на недвижим имот в София през август 2009 г. Отзовали се 22 инвеститори, сред които са избрани 7. Ако сделката приключи успешно, тази ще е първата сграда с подобен размер, продадена в София през последната година.
Там ще се разположат представителствата на европарламента и на Европейската комисия. Ще има кабинети за евродепутатите и за еврокомисарите, посещаващи страната.
80 на сто от собствеността върху имота ще е на Европейския парламент, а останалите 20% - на частно лице, притежател на рушащата се години наред сграда, която се намираше на това място.
Европейската комисия на годишни вноски ще възстанови 60% от сумата, която ще плати парламентът.
Инвеститорът на сградата трява да довърши работите по вътрешността до средата на септември.
В момента европейските институции наемат 1518 кв. м офиси в сградата на британското посолство на ул. "Московска" 9. Помещенията са недостатъчни за служителите, а и са труднодостъпни поради ограничения достъп до дипломатическото представителство.
Бизнесцентърът "Раковски" е бил предпочетен заради централното разположение, подходящата площ, както и заради откритостта му, която ще позволи да бъде посещаван от повече граждани.
Спорната, меко казано, архитектура и облицовка, която от известно време стряска старите софиянци, изглежда също се е харесала на купувачите.
Преди две години Гражданската инициатива "София - исторически град" опита без успех да възрази на изграждане на шестетажна (тя стана седеметажна след това) сграда, тъй като проектът не е бил представен за съгласуване и е било издадено разрешение за строеж като е бил заобиколен Националният институт за паметници на културата (НИПК).
Във възражението се посочваше, че е била разрушена сграда на ул. „Раковски" №124, която попадала в обхвата на групов паметник на културата.
Статутът на къщата се оказал неясен. Тя е била в списъците на
паметниците от местно значение до 80-те години, след това е била
отписана от НИПК, защото се е
предвиждало разширение на улицата.
По-късно, кой знае защо, забравили да я впишат
отново. И затова отчели, че няма процедурно нарушение с премахването й.
Тези аргументи
използвали и инвеститорите в новата сграда. Макар
Законът за паметниците на културата да изисква изрично всеки
строеж в тази зона на града, където има множество групови ансамбли, да
се съгласува с института, дори и той самият да не е защитен обект.
Но това вече няма никакво значение, защото лъскавата кула, която няма нищо общо с облика на стара София, стърчи на завоя на "Раковски" и всеки момент авторите й ще си приберат милионите евро...
ЕС купи сграда на ул. "Раковски" - там е бил домът на Ст. Стамболов
Лъскавата сграда, която няма нищо общо с традицията и облика на стара София, стърчи на ул. "Раковски" 124 върху мястото на разрушената къща на големия държавник Стефан Стамболов
7 март 2011, 17:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!