Българската православна църква проведе своите епархийски избори за представителни делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор, които ще участват в избирането на нов български патриарх и софийски митрополит, предаде БГНЕС.
Според устава на БПЦ тяхното включване в предстоящия на 24 февруари т.г. патриаршески избор ще се състои на принципа: "по петима представители на всяка епархия – трима клирици и двама миряни, а от Софийска епархия десет представители – шестима клирици и четирима миряни".
В епархийските центрове следва да бъдат излъчени предвидените от църковния устав общо 80 епархийски избиратели, които ще решат избора за български патриарх заедно с другите участници в Патриаршеския избирателен църковен събор: всички архиереи на БПЦ - в момента 14 митрополити и 19 епископи; по един представител на ставропигиалните манастири - Рилски, Бачковски и Троянски; по един монах и една монахиня от всяка епархия; по един представител на Софийската и Пловдивската духовни семинарии.
В Софийската митрополия гласуването продължи повече от 7 часа. Одобрени са десетимата представители. Светият синод ще огласи официално имената след получаване на преписката с избраните.
По неофициална информация писателят Антон Дончев, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров и професор Аксиния Джурова не са били избрани за делегати.
За такъв е определен деканът на Богословския факултет професор Александър Омарчевски, преподавателят доц. Иван Петев, филологът от СУ проф. Климентина Иванова и адвокатът на Светия синод Мария Кьосева.
В софийския храм "Света Неделя" Знеполският епископ Йоан отслужи светата литургия, предхождаща избора на епархийски избиратели.
"Когато един духовник сгреши, защото и той е човек, тогава се издига обществото в осъждане на един или друг грях. В последно време винаги е имало общества на самозваните съдници, които не са успели да надминат себе си, а винаги дълбоко са се вглеждали в греховете на ближния", каза епископ Йоан в своята проповед.
След литургията Знеполският епископ Йоан заяви, че няма безпокойство за днешния избор и че той ще бъде легитимен, защото е съобразен с разпорежданията на Светия Синод на БПЦ. Викарният епископ ръководи събранието, тъй като Наместник-председателят на Светия Синод Варненски и Великопреславски митрополит Кирил е на официално посещение в Грузия, съобщи сайтът на Светия Синод.
Монасите от единствения действащ у нас скален манастир – "Св. Димитър Басарбовски" край Русе, ще участват в Патриаршеския църковен събор за избор на нов патриарх.
Русенска епархия избра игумена на манастира в Басарбово архимандрит Емилиян и архимандрит Виктор от същата света обител. На изборите в Русенска епархия пред урната застанаха 22-ма представители на 4 духовни околии. Епархийският съвет още на първия тур излъчи делегатите си.
Това са архиерейските наместници в Попово – протойерей Валентин Лазаров, в Разград – иконом Георги Иванов, и в Тутракан – ставроиконом Илия Тонков, заедно със секретаря на митрополията Ангел Младенов и счетоводителя Даниел Николов. Те бяха излъчени от листа с кандидати, в която имаше 15 клирици и 8 миряни.
Пловдив избра петимата делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор. Петимата са: архимандрит Висарион, игумен на манастира "Света Троица", Кръстова гора; протойерей Атанас Манолов от Панагюрище; протойерей Емил Паралингов от Пловдив; д-р Константин Зисов – лекар; Радомир Чолаков – юрист, епархийски съветник.
Митрополит Николай: няма да наруша устава и да се кандидатирам
Пловдивският митрополит Николай в обръщение заяви, че изборът на патриарх не е вътрешно-ведомствен въпрос. Той заяви, че уставът е ясен и заяви, че няма да го наруши и няма да се кандидатира за патриарх.
"Пловдивският митрополит Николай не може. Стига с тази тема. Нека се знае, че Пловдивският митрополит Николай няма да наруши принцип", казва митрополитът.
Великотърновският митрополит Григорий също беше категоричен, че преди избора на нов духовен глава не са възможни промени в устава.
"У нас за разлика от Руската православна църква, от други църкви, където патриархът действително е ръководещ, у нас патриархът е при Светия синод.
Не Светия синод при патриарха - т.е. решенията се вземат от Светия синод в цялост, включително те са задължителни и за патриарха. Така че от горкия няма какво да искаме. Той просто е пръв между равните и нищо друго", каза митрополит Григорий, цитиран от БНР.
Във Великотърновската епархия бяха определени петимата представители за патриаршеския събор. Толкова бяха избрани и от Плевенската епархия.
Плевенският митрополит Игнатий също заяви, че няма да се кандидатира за поста на патриарх. "Нямам желание, аз съм и на възраст, здравословни проблеми. То е трудно нещо".
Сливенският митрополит Йоаникий също изтъкна, че напредналата му възраст не му позволява да се кандидатира: "Започвам 75 години след два месеца. По-малко. Е, как един човек на 75! Може ли тези сили, може ли на това напрежение да издържи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!