Пв вдивският митрополит Николай е упрекнат от специалисти за незаконната намеса във вътрешната украса на някои православни храмове в Пловдив и по-специално в катедралния храм "Света Великомъченица Марина".
Комисия от експерти е извършила оглед на място и проверка по документи и на църквите "Свети Харалампи", "Свети Георги", "Света Петка" и "Света Неделя".
От Министерството на културата (government.bg) съобщиха, че проверката е назначена със заповед на министъра на културата във връзка с повишения обществен и професионален интерес към извършващите се по искане на владиката Николай намеси в храмовете.
Комисията предлага решения на министъра на културата и формулира редица изисквания към църковните настоятелства, свързани с опазването на културните ценности.
Общото изискване е
да се преустановят всички незаконосъобразни действия по храмовете и в прилежащите им имоти.
Съществена част от работата на комисията е била посветена на извършените намеси в катедралния храм "Св. Марина" и околното пространство. По отношение на извършен ремонт на покрива на храма, без съгласувани от Министерството на културата книжа, комисията счита, че използваните керемиди са подходящи и не нарушават колорита, характера и мащаба на покрива.
Но основната констатация е, че "извършените намеси в интериора представляват радикално обновяване, чрез добавяне на нов исторически пласт в стилистиката на художествената украса", който е "променил старото естетическо въздействие на наоса, като следите от историческите напластявания на художествени ценности в голяма част са заличени".
Предложените решения целят преодоляване на това състояние, поради което се налага извършването на пълно изкуствоведческо проучване на художествените ценности, включително и на качествата на новата стенописна украса. Необходима е и специализирана експертиза за състоянието на ценностните елементи, степента на вероятното им увреждане и възможната обратимост на намесите и реставрацията им.
Всичко това трябва да бъде извършено по реда на Закона за културното наследство.
Ще трябва да бъде преодоляна съпротивата на
митрополит Николай, който не спира да твърди, че църквата "Света Марина" не била паметник на културата.
През ноември 2011 г. реставратори и интелектуалци от Пловдив алармираха, че според тях храмът "Света Марина", по волята на владиката е заприличала на бална зала.
"Митрополитският храм "Св. Марина" в Пловдив след реставрацията не прилича на храм. Оригинални стенописи са заличени, върху тях са залепени изображения на светци от мушама. Подът от автентичен камък пък е заменен с лъскав гранит", посочиха тогава експерти от Института за паметници на културата.
Експерти сигнализираха Министерството на културата и настояха църквата да бъде санкционирана. Храмът е изключителен паметник на културата и като такъв всеки ремонт трябва да се съгласува с държавата.
Още през февруари 2007 г., когато беше избран, владиката Николай направи луксозен
ремонт на митрополитския дом в Пловдив, а след това се появи в Смолян с
последен модел сребристо BMW седма серия и с държавен контролен номер
37-37.
Той скандализира пловдивската
общественост с грубата намеса да спре постановката "Лазар и Иисус" на режисьора Иван Добчев по
едноименния разказ на Емилиян Станев в Пловдивския театър.
Върхът на скандалните си изяви обаче той достигна, когато на на 22 юни
2008 г. разпореди камбаните на църквите в Пловдив да забият едновременно
в чест на венчавката на тогавашния телевизионния водещ от Би Ти Ви Николай Бареков.
Експерти упрекват пловдивския митрополит Николай
От пловдивския владика Николай се изисква да преустанови всички незаконосъобразни действия в храмовете и в прилежащите им имоти
3 април 2012, 18:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!