"За боите за яйца нямаме опасения, въпреки че няма контрол върху тях”, коментира д-р Сергей Иванов от Център по биология на храните.
"Те представляват синтетични оцветители и щом са одобрени, значи са абсолютно безвредни", допълни и проф. Божидар Попов, председател на Българското дружество по хранене и диететика.
Двамата коментираха най-актуалната в момента тема - какво има в боите и козунаците, за "Здравей, България" по Нова ТВ.
„Всички бои са внос от Азия по критерия „най-ниска цена”. Търговците обаче нямат никакъв интерес да продават некачествени бои”, каза още д-р Иванов.
Ако самият белтък на яйцето се е оцветил от боите, то той може да се измие, защото боите са водноразтворими, допълни още той.
„Природните оцветители са абсолютно безвредни. Един от най-добрите оцветители е рибофлавин, който се използва за оцветяване в жълто. Това е витамин B2. Каротинът се използва за постигането на оранжев цвят. Има синтетични оцветители, които са утвърдени от Европейската агенция по безопасност на храните и са абсолютно безвредни за хранителни цели”, коментира още проф. Божидар Попов.
Трябва да се има предвид и че препоръчителната доза на седмица са около 4 яйца.
Но все пак диетологът допусна, че на празник човек може да си хапне и повече.
„Преди няколко години правихме едно изследване и
открихме синтетични бои в козунак.
Тогава това беше неразрешена практика, сега това е разрешена”, коментира специалистът и козунаците. Например със синтетични бои може да се имитира жълтият цвят, все едно има яйца.
Една от най-често срещаните съставки на етикетите на козунаците -
желиращ агент 440,
всъщност е пектин, а пектинът е една от фибрите. Това е съставка, която ние препоръчваме в здравословното хранене, коментитра проф. Попов.
По думите му над 80 на сто от Е-тата са естествени.
За хидрогенираните мазнини, които се съдържат и в шоколада,
трябва да се има предвид, че те са вредни, но когато количествата са малки, проблем няма, категорични са специалистите.
За нашумялата в последните години добавка аспартам,
проф. Попов бе категоричен, че при нея трябва сериозно натрупване в организма да повлияе. Той в момента се използва в 6000 продукта в 100 страни.
И даде следния пример: Човек трябва да изпива
20 кена безалкохолно в продължение на 10 години,
за да има теоретичен риск.
Съвременната хранителна индустрия е такава, че няма как да не се слага нищо в храните. Няма как да искате да ядете домати през зимата, без те да са обработени допълнително, посочи още д-р Иванов.
Ето и няколко идеи за козунаци и украса на яйца, които са безвредни:
Направете най-красивото великденско яйце
Как да не счупим яйцата за Великден
Интересни идеи за украсяване на великденски яйца
Козунак със стафиди, орехи или локум
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!