Еп перти от Междуведомствената комисия за възстановителни дейности представиха пред жители на пернишкия квартал "Изток" оценката си за пострадалите от земетресението на 22 май панелни блокове.
Според БГНЕС гражданите се поуспокоили, след като експертите казаха, че в блоковете може да се живее, макар да има конструктивни проблеми. Според комисията сградите могат да издържат леки вторични трусове.
Огледите са извършени от експертен колектив на Центъра за научни изследвания и проектиране при Университета по архитектура,
строителство и геодезия (УАСГ) в състав: проф. д-р инж. Здравко Бонев, доц. д-р инж. Богомил Петров, доц. д-р геолог Радослав Върбанов, инженер Никола Йончев и др.
Още на 3 август проф. Здравко
Бонев каза, че трудът на хората, построили тези жилищни
блокове в Перник, "не е отишъл напразно". "Хората могат да бъдат
спокойни. Всичко е изпълнено според тогавашните изисквания и
контролът върху строителството на блоковете, върху основните
детайли и носещата конструкция е бил много добър", заяви той.
На днешната среща присъстваха областният управител на Перник Иво Петров, кметът на кв. "Изток" Ивайло Иванов и инженер Цветко Тужаров, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране на Перник.
"Има дефекти по носещите конструкции на обследваните блокове в кв. "Изток", но блоковете са годни за живеене. Трябва да се изготви проекторешение, за да се обобщят дефектите с цел да бъдат оптимизирани разходите за ремонти и възстановителните работи, заяви Тужаров.
Комисията е направила препоръки за бъдещата експлоатация на жилищата. Според експертите, е необходимо да се вземат незабавни мерки за възстановяване монолитността на носещите стенни панели в зоната на появилите се "х"-образни пукнатини и обследване на калканните стени. Комисията препоръча на жителите на засегнатите сгради да се включат в проекта за енергийна ефективност, за да може да се изготви технически паспорт на всяка една от сградите.
Живеещите в сградите не бива да ремонтират по никакъв начин пукнатините в панелите, докато не се направят обследвания на сградите със скенери. Едва след това експертите ще кажат как да се запълват пукнатините с подходящи инжекционни състави. Тези пукнатини не трябва да се запълват и замазват поне една година, докато минат вторичните трусове, се твърди в решението на експертната комисия.
"В тези блокове има още живот въпреки че има конструктивни изменения, но трябва да се санират", подчерта областният управител Иво Петров. Той посочи, че панелните жилища в квартала са построени така, че да издържат земетресение до 7 степен по Рихтер, а новите панелни сгради трябва да издържат до 8 степен.
"Но държавата не е длъжна и вие трябва да си поемете инициативата. Трябва да се грижим като собственици за жилищата си", каза още Петров.
През юли жители на най-големия пернишки квартал "Изток" заплашиха, че ще блокират пътен възел "Даскалово" и главен път Е-79, ако строителните експерти и комисии не им обърнат внимание за новите щети, причинени от последния трус в града на 14 юли.
Десетина блока в края на квартала са с напукани носещи конструкции, основи, стени, тераси. Хората се бяха уплашили, че никой не идва да види щетите и да им каже дали да напуснат домовете си, ако някой блок е пред срутване. Жителите тогава се заканиха с бунт, ако не дойде експертна комисия поне да им съобщи дали все още може да се живее в тези панелки.
На около километър от блоковете има открит рудник, в който през 2008 г. избухна камион с 2 тона амонит. Тогава взривната вълна, равносилна на силно земетресение, изпочупи прозорци и силно разклати блоковете.
Експерти: Блоковете в Перник стават за живот
Експерти от Междуведомствената комисия за възстановителни дейности казаха на жители на пернишкия квартал "Изток", че в блоковете им може да се живее, макар да има конструктивни проблеми
21 август 2012, 14:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!