Н ад 3000 деца са станали жертва на насилие за последната година.
Това коментира д-р Надя Стойкова от Института за социални дейности и практики (ИСДП) за БТА.
Тя уточни, че над 75 на сто от случаите на насилие се извършват в семейна среда. У нас са изградени 14 специализирани помещения за разпит на деца, познати като "сини стаи", от които девет са с подкрепата на ИСДП по проект "Чуй детето". Те се намират в Пазарджик, Шумен, в София, в Стара Загора, във Видин, Русе и Благоевград, в Пловдив и Дупница, уточни Стойкова.
Над 120 са направените разпити и изслушвания на деца-жертви от 5 до 16 г. в "сините стаи" в България.
При толкова много пострадали деца, процентът на изслушаните в защитена среда е все още твърде нисък, подчерта д-р Стойкова.
Съществува координационен механизъм, който би трябвало да бъде задействан всеки път, когато дете става жертва или е свидетел на насилие. Това обаче на практика не се случва, коментират експертите.
По данни на Агенцията за закрила на детето,
едва около 700 са случаите, когато териториалните структури на полиция, прокуратура, социални служби, община са взаимодействали
във връзка с участие на деца в правни процедури.
Създава се пилотен модел за оценка и подкрепа на децата-жертви на насилие
В началото на април Видин беше домакин на тридневна международна конференция, на която беше обсъдено създаването на пилотен модел за оценка и подкрепа на децата-жертви на насилие. С нея се даде началото на процеса на създаване на пилотна практика в община Видин, която цели да подкрепи въвеждането на Директивата за минимални стандарти за защита на деца-жертви на престъпления, обясни д-р Надя Стойкова.
Създаването на пилотен модел за оценка и подкрепа на децата-жертви на насилие ще се изпълнява във Видин заедно с всички заинтересовани институции в следващите 10 месеца. Проектът се реализира от 2014 г. до 2016 г. от партньори в четири европейски държави - България, Румъния, Италия и Франция, в сътрудничество с Международната Обсерватория за Младежко Правосъдие (Белгия). Основната му цел е подобряване на състоянието на децата-жертви или свидетели на насилие, които участват в правни процедури.
Гаранция за това дава европейска директива, която България трябва да въведе в законодателството си до октомври 2015 г. Директивата установява минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления, в това число и на деца. Реалното ѝ функциониране е особено важно за страни като Румъния и България, където протичат реформи в областта на детското правосъдие.
Четирите партньорски държави имат различен опит и практики за изготвяне на оценка на нуждите на детето-свидетел, прилагани на национално ниво или като пилотни практики. Целта на проекта е да се разработи европейски модел за оценка с ясна и разпознаваема методология, базиран на анализ на ситуацията и проучване на най-добрите практики във всяка страна, разказа Стойкова.
Експертът допълни, че основната задача в случаите, когато деца са въвлечени в съдебни процедури, е да се избегне многократния разпит на жертвата, за да не бъде детето травмирано още повече. Заедно с това е нужно да се направи и индивидуална оценка на риска върху детето да се извърши повторно престъпление.
Тенденцията в цяла Европа е към нарастване на случаите на деца-жертви на насилие
Лекторът от Франция Ан Гроло, която от 13 години работи с деца-жертви на престъпления, сподели опита си при работата с деца, участващи в правни процедури.
Създадена през 1981 г., "Гласът на детето" обединява 80 неправителствени организации, като над 50 са в цяла Франция. Тези специализирани отделения са разположени в рамките на болнични заведения и предоставят специализиран прием за деца-жертви, разказа Ан Гроло.
Те съчетават възможността за провеждане на наказателно разследване с осигуряването на медицинска, психологическа и социална подкрепа от страна на мултидисциплинарни екипи от педиатри, детски психиатри, медицински сестри, психолози, отбеляза експертът. Въпреки многото усилия, които се полагат, тенденцията в цяла Европа е към нарастване на случаите на деца-жертви на насилие, коментира за БТА Ан Гроло.
Френският специалист подчерта, че особено тревожна е тенденцията по отношение на случаите на насилие между деца, където има огромно увеличение. Тя сподели, че моделът във Франция е по-различен от българския - създадени са т. нар. педиатрични медико-правни звена, където на едно място се предлага цялата подкрепа, от която едно дете-жертва на насилие се нуждае - разпитва се, прави му се медицински преглед и т.н.
Идеалният вариант би бил навсякъде, където има съд, към него да има звено за подкрепа на деца-жертви на насилие, така че да не се налага, както е сега във Франция, все още на места, деца да бъдат разпитвани в полицията, поясни експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!