Природозащитници се събраха днес на протест в центъра на София с настояване за разваляне на концесионния договор с "Юлен" за ски зона Банско и конфискация на незаконно изградените съоръжения.
От коалицията "За да остане природа в България" поискаха да се търси персонална отговорност на министри заради решението да се узакони незаконноизграденото и насрочиха нов протест за петък пред сградата на Министерския съвет.
Еколозите призоваха премиерът Бойко Борисов да спре всякакво строителство в защитените територии.
В сряда министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи, че правителството има идея да предложи промени в Закона за концесиите, за да се намери решение на казус с неправомерно продобиване на около 65 хектара площ в ски зоната в Банско, на които концесионерът "Юлен" АД е построил писти и лифтове.
Днес екоминистърът обясни, че
няма вариант за закриването на зоната
Ако ски-терена бъде закрит, това ще доведе до съдебни дела срещу държавата, заяви Нона Караджова, цитирана от БНТ, и посочи, че инвеститорът е вложил 70 млн. лева.
Министърът също обясни, че думите й от вчера са били интерпретирани неправилно и тя не е твърдяла, че в рамките на концесионната зона има незаконно строителство.
"Напротив, формално всичко е законно, тъй като в годините са правени съответните екологичните процедури, одобрявани са проектите от екологична гледна точка, получавани всички разрешения за строеж от общината. Формално, от една страна имаме законни строежи.
От друга страна - имаме договор, който е безкрайно противоречив по самата си същност и в който са записани 99 хектара и половина концесионна площ. В други клаузи на договора е записано, че се отдава на концесия цялата ски зона, която в нейните контури, съгласно териториално-устройствения план, е многократно по-голяма", отбеляза екоминистърът.
Така че ние не искаме да узаконяваме нещо незаконно, а да променим договора и да се въведе методика, с която да се плаща едно справедливо възнаграждение на държавата, обясни Караджова.
"В момента ние сме притиснати от тия унаследени проблеми и сме с вързани ръце, защото явно някой, променяйки закона през 2006 г., е искал да си останат така, както са сключени договорите, без да може следващи правителства и министерства да реагират и съответно да ги променят в интерес на обществото, когато е необходимо", посочи още екоминистърът.
"Не сме адвокати на "Юлен", искаме да си плаща това, което трябва",
отбеляза тя и добави, че, за да стане това, са необходими въпросните оспорвани законови поправки.
От фирмата разпространиха официална позиция, в която се казва, че всяко инвестиционно намерение в ски-зона Банско е осъществявано законно, като са спазвани териториалните устройствени планове за ски-зоната при това с разрешението на екологичното министерство, което упражнява правата на държавата в концесионния договор.
От "Юлен" са категорични, че не може да се твърди, че пистите и съоръженията са незаконни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!