О т началото на годината у нас за издирване са обявени 581 деца, като 472 от тях са намерени. Това каза в предаването "Събуди се" по Нова ТВ Ивайло Димитров, началник на сектор "Издирване" в Главна дирекция "Национална полиция".
Той коментира още, че най-честите случаи с изчезнали деца са по време на летния сезон.
Обикновено действията, които предприема полицията са различни спрямо конкретния случай, но едно е сигурно, не трябва да се чака 24 часа след като лицето е изчезнало, за да започне работа по случая. Това коментира Ивайло Димитров.
Най-често се работи по тезите, че детето може да е жертва на инцидент, или доброволно да е избягало от дома си.
"На ден изчезват от 1 до 3 деца, а през изминалата седмица имаше ден с 14 подадени сигнала. Голяма част от тези деца се прибират след няколко дни вкъщи", сподели Димитров.
За съжаление някои родители нямат този късмет.
За болката да не знаеш какво се е случило с детето ти споделиха майката на изчезналата през 2002 г. Деси и бащата на Съвестин, който през 1997 г. излиза да играе пред блока и повече не се връща.
"Осем години след изчезването на Деси обвинения бяха повдигнати на тогавашния ѝ приятел Божидар Пеков, които обаче впоследствие бяха снети", разказа майката на изчезналото момиче - Анжела Маринова.
В хода на разследването заподозреният многократно променя показанията си и категорично отказва да застане пред детектора на лъжата.
"Това действие трябва да стане задължително, когато има обосновани предположения, че съответният задържан има връзка със случая", коментира адвокат Яничка Методиева.
14 години след изчезването на Деси майка ѝ знае, че Божидар Пеков е в България и има семейство. От 2013 г. делото е спряно, а обвиненията към мъжа са снети поради липса на доказателства.
Подобна е съдбата и на бащата на Съвестин, който изчезва, когато е едва 7-годишен.
Тодор Деянов е категоричен, че синът му е бил отвлечен с цел осиновяване. Похитителите проучвали навиците на семейството с месеци, а за момченцето получили 200 хил. евро.
В продължение на близо 20 години случаят на Съвестин минава през ръцете на четирима премиери, двама главни прокурори и няколко вътрешни министри.
След две гладни стачки и опит за самозапалване пред Европарламента, бащата на Съвестин успява да осъди България в Страсбург. Но не и да върне сина си у дома.
Като пример за държавно бездействие Тодор Деянов посочва ситуация отпреди четири години.
В метрото във френския град Лион българка забелязва младеж, чиято прилика с фоторобота на Съвестин е огромна. Тя веднага подава сигнал в полицията.
Ден след случката, вътрешният министър по това време - Цветан Цветанов заявява, че незабавно ще бъдат взети мерки, но това не се случва, разказва Тодор.
И така, три дни след подадения сигнал, записът от охранителните камери е автоматично унищожен от системата в метрото.
Бащата на Съвестин не успява да го види.
Според него синът му може да е е над 10 държави, включително и Индия.
"България няма детективско издирване в МВР. Инструкциите са едни формални глупости, които са и секретни, за да не може да разберете, че са глупости. До ден днешен оперативното дело за Съвестин, което е в МВР, е секретно. Отказаха да го дадат на двама съдии, отказват и на прокуратурата да го дадат.
Последният шанс е той все пак сам да тръгне да търси кой е", споделя бащата на Съвестин и пита каква е тази държава, която не може да намери едно дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!