Н а днешния 20 ноември отбелязваме Международния ден без тютюнопушене. У нас той ще премине под мотото „Мамо, татко, не пушете, здравето ми запазете!“
Това е един от двата международни дни „без тютюнев дим“. Официални кампании има и през пролетта – на 31 май е Световният ден без тютюн, който се отбелязва от държавите членки на Световната здравна организация (СЗО) от 1987 г. насам.
Статистиката сочи, че
в България 57% от децата са изложени на пасивно тютюнопушене в дома си.
Идеята за ден без цигари идва от САЩ. Това е кампания, която дава възможност на милиони американци да се откажат от пушенето като вреден навик поне за един ден, а понякога и завинаги.
Кампанията има за цел да промени отношението към тютюнопушенето, като за милиони потребители това представлява предизвикателство, свързано с намаляване или отказване от използването на тютюневи изделия.
Чрез нея се предоставя и подробна информация относно ефективните методи за отказване от тютюнопушенето.
Как възниква идеята за деня без тютюнев дим?
За първи път през 1971 г., в град Рандолф, американецът Артър Мълейни накарал своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден.
По този начин те спестили средства, изразходвани за ежедневната им нужда от цигари, и с тях основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии.
Към средата на 70-те години на миналия век идеята на Мълейни придобила голяма популярност в САЩ, след което през 1977 г. Американската общност за борба с рака обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето.
Този ден вече се отбелязва и в много други страни по света, тъй като се чества официално и от страна на Международния съюз за борба с рака.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!