Всички се обявиха за победители. Даже Бойко Борисов...
Ако има някой загубил, то това е той, защото той каза да се гласува с "не", заяви за БГНЕС политологът проф. Евгений Дайнов в коментар за първия референдум в демократичната ни история.
Не знам дали е Пирова победа, защото всички викаха: "Ние победихме" и накрая никой няма да си направи сериозен анализ всъщност какво загуби и дали загуби нещо, отбеляза той.
Дайнов подчерта още: "Кой е най-големият губещ, Иван Костов го каза: "Губеща е България."
По две причини, продължи той.
"Първо, неубедителен първи референдум, който за дълги години напред ще откаже хората от референдуми. Второ – България някак си се оказа страна, в която някак си като питаш хората, те искат атомна енергия. В повечето референдуми в Европа по този повод народите се отказаха от атомната енергия", каза Дайнов.
Загуби България, но не по начина, по който Цветанов си мисли, продължи той.
"Загубихме възможността да говорим, че сме модерна страна. С ненужен никому стар съветски реактор, проектиран от руснаци, сглобяван от руснаци, който ще се оперира от българи. Разкрихме се като страна от средата на XX век, а не XXI. Ние загубихме", заключи проф. Дайнов.
Според него, България не се е променила след вчерашното първо в демократичната ни история допитване до народа. "Видяхме това, което знаехме от социологическите изследвания – че одобрението на българите спрямо атомната енергия постепенно изтънява, особено сред по-младите, и след още 5-10 години няма да има мнозинство за ядрена енергия.
Това е единственото нещо, което е истински важно извън политическите игри", каза Дайнов.
Като причина за ниската избирателна активност вчера Дайнов посочи на първо място фъртуните и снеговете в страната.
"Второ, обърканият въпрос – задават ни два въпроса, а искат един отговор, което отблъсна доста хора. Трето – голямото желание сред доста българи да провалят постигането на 20%. Затова доста хора си останаха вкъщи, за да не бута техният глас процента нагоре", каза Евгений Дайнов.
Реакцията на премиера Бойко Борисов и на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков Дайнов оприличи на една реакция от 2001 г.
"Това е знак, както Симеон Сакскобургготски направи на президентските избори през 2001 г., когато цял ден казваше, че няма да гласува и накрая със зор отиде."
Това е знак, че не им е важно, имат си някакви други планове или намират цялото занимание за безсмислено, смята Дайнов.
"Особено невероятната реплика на Бойко Борисов, питаха го за референдума, а той какво каза първо: "Много съм щастлив от победата на Джокович". Това е мечешки знак, че не го интересува референдумът", смята политологът.
"Ако го беше чул някой външен наблюдател, щеше да каже: "Аха, значи Джокович е някакъв много известен българин, с когото всички се гордеят и някъде е победил в нещо важно."
На премиера народът му гласува, а той казва, че е много щастлив, че някакъв чужденец е спечелил в някаква чужда страна някаква чужда титла. Това е доста възмутително, но е и знак, че не го интересува референдумът. Това е и неуважение.
За пръв път от 40 години гласува народът по някакъв референдум. Колкото и объркан да е, трябваше поне да благодари на хората, които излязоха по студа, снега и виелицата да уважат демократичната процедура", каза Евгений Дайнов.
Твърдението на премиера, че поддръжниците на ГЕРБ не отишли да гласуват, защото Иван Костов също казал "не", Евгений Дайнов коментира така: "Това са последни закачки с Гаргамел (както Бойко Борисов викаше на Иван Костов)."
По една много проста причина, продължи той.
"Забележете, че паралелно с това непрекъснато говореха за 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" гербаджиите, което за жалост прави и Иван Костов и Синята коалиция. Това е последна закачка, след което в близките месеци ГЕРБ всячески ще се опитват да се приближат до Синята коалиция, за да подновят идентификацията си като дясна партия и да се опитат да оберат някакви десни гласове", каза Дайнов.
Според него точно този въпрос, така зададен никога не биваше да отива на референдум.
"Може да питаш за ядрена енергия дали да има, или да няма на твоята територия, но не може да ги питаш дали да има нова централа, и то ясно каква. Парламентът да благоволи да си влезе в правомощията и този въпрос да си го реши той. Това не е работа на избирателите", подчерта Дайнов.
Няма категорично мандат за строежа на АЕЦ "Белене", това е очевидно, добави той. "Да, победиха тези сред гласувалите, но победата не беше 90% на 10%, да речем. И все пак, подкрепилите са един много малък процент от хората, живеещи в България. Няма категорично мандат и парламентът да благоволи да си върши работата, за която е избран – да реши този въпрос", призова Дайнов.
ДПС не се мобилизираха, заяви той. "Те не видяха никаква политическа полза от референдума. Те очевидно не се мобилизираха. Те до последния момент не излязоха с позиция и по този начин не дадоха нишан на своите поддръжници какво да правят и те си останаха по къщите", каза Дайнов и призова да не забравяме, че точно в територията на ДПС, в Родопите, беше сняг до шия.
Така че след като няма позиция партията, защо привържениците да минават през снега, за да гласуват за нещо, което никой не им е обяснил какво е, посочи проф. Евгений Дайнов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!