Eлектронното правителство ще започне работа в края на април със 70 административни услуги, каза в Боровец Валери Борисов,
зам.-министър на транспорта, информационните технологии и
съобщенията.
Той откри заключителната конференция по проекта "Подобряване на административното обслужване на потребителите чрез надграждане на централните системи за електронното правителство".
Десет от услугите са на държавата, 50 - на Столичната
община, и още 10 - на други местни администрации. Те са
избрани със съдействието на Столичната община, защото са
най-масово използвани от хората, посочи зам.-министърът.
Сред тези услуги са
издаване на удостоверения за раждане, за наследници, за семейно положение, припознаване на дете, както и промяна в актовете за гражданско състояние, за притежание на недвижим имот, разрешение за строителство и други.
Административните услуги в България са над 2100, като 80% от тях се предоставят от общинските администрации, каза Валери Борисов. Всяка администрация трябва да разработи електронен еквивалент на услугите, които предоставя, отбеляза той.
Базата на електронното управление бе създадена за по-малко от година
с работата по два проекта на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, финансирани от Оперативна програма "Административен капацитет", заяви министър Ивайло Московски.
Оттук нататък общините и министерствата трябва да положат най-много усилия, за да предлагат електронни услуги, каза той. По думите му прекият ефект от използването на електронни услуги е спестяването на време и средства на хората, а косвено е-управлението се изправя срещу корупцията и фалшифицирането на документи.
Общата стойност на проекта
за електронно правителство е 12 млн. лева. В неговата рамка е изградена системата за
електронна идентичност на българските граждани и системи за
съхранение на различните видове данни.
На срещата бе представена и
картата за електронна идентичност.
В интернет, част от потребителите на услуги ползват електронен подпис, който обаче от гледна точка на сигурност не трябва да съдържа ЕГН. Тук е мястото на електронната идентичност, която не съдържа лични данни, а само код, посочи Борисов. По думите му, това прави картата много сигурна, защото информацията за кода се пази само в институцията, която издава картата, а пък ПИН-кодът се знае само от притежателя.
Цената на картата все още не е определена, но се очаква да бъде по-евтина от личната карта.
Срокът й на валидност ще е три години. Тя ще се издава на български граждани и на лица с право на постоянно пребиваване в страната. Карти ще се издават и на деца над 14-годишна възраст. Електронната идентификация засега ще важи само на територията на България, но в ЕК се обсъжда системите на различните страни от ЕС да станат съвместими.
Друг важен резултат от работата по проекта е
системата за онлайн референдуми,
която е част правителствения портал за електронни услуги. Тя дава възможност гласът на всеки да бъде чут и да влияе при вземането на решения. Чрез тази система граждани, бизнес и неправителствени организации, както и експерти в държавните институции, могат реално да си сътрудничат при формулирането на политиките и разработването на законите.
Иван Станев, директор на дирекция в министерството, посочи, че въвеждането на първите 20 електронни услуги
ще спести на
държавата и хората
80 млн. лева годишно. Постепенно ще създадем възможност за изграждане на единна среда на всички държавни администрации, посочи Станев.
Създаването на системата на електронното управление не започва със сегашния екип на министерството - всичко полезно беше прието и надградено, каза зам.-министър Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!