З а втори пореден път в своята осемгодишна история пловдивската Нощ на музеите и галериите ще се проведе в два дни - на 20 и 21 септември - петък и събота.
Нощ на музеите се прави за първи път в България на 30 септември 2005 г. в Пловдив. Ежегодно събитие от тогава, Нощта се превърна в емблема на Пловдив с богатата програма, добрата организация, масовият интерес и отличното настроение.
А през май Пловдив, като София и други градове у нас, се включва и в Европейската нощ на музеите.
И тази година програмата е в три посоки: музеи и галерии, култура и клуб, град и публични пространства. Събитията са над 70. (вижте всички в night.bg)
Акценти в
"Музеи и галерии”
са любопитен проект на Музея на авиацията, съвместно със сдружение „Трансформатори“, галерия „Пиронеса”, където Росен Марковски и екип в реално време ще преобразят пространството, видеомапинг, творческа работилница, концерт, изложби, пърформанс и др. в Стария град.
Публика ще привлекат Историческият, Археологическият и Етнографският музей, градската художествена галерия и частните галерии – „Сариев”, „Аспект”, „Ромфея”, „Резонанс”, „А+”, „Филипополис”.
В
„Култура и клуб”
artnewscafe ще представи на живо радиопредаването „Фалшименто”, а бар „Грамофон” ще подложи меломаните на „Винилизация”.
В двора на Драматичния театър на „Възвисяване” канят Милен Русков, Иван Добчев и Александър Секулов. Преди десетина дни беше премиерата на спектакъла „Възвишение” по едноименния роман на Милен Русков, с който след 30 години режисьорът Иван Добчев се върна в Пловдив. Тази книгата е определяна като „българския роман на последните 25 години”.
"Петното” е мястото за късометражни филми на „Кинематограф БГ” и за междупоколенческа литературна среща, а „Лигата на разказвачите” е в книжарница „Хеликон”. Не е за изпускане програмата в бар „Мария Луиза”, където музиката на Майлс Дейвис ще звучи в изпълнение на някои от най-добрите български джазмени.
Програмата
„Град и публични пространства”
включва като локация една от най-обсъжданите сгради в града – изоставеното кино „Космос”. Но най-интересно е представянето на „Алтернативна карта Пловдив”. „Искахме да покажем една по-нестандартна гледна точка – по-тайни и скрити места от града. Те не са скрити в смисъла, че трябва да ги търсиш, те са пред нас, просто искаме да насочим вниманието на хората към тях. Те са примерно сгради, покрай които минаваме всеки ден, като целта ни е да ги покажем в една по-различна светлина, да се разбере, че те са ценни и да се събуди някакъв интерес, казват съставителите Катрин Сариева, арх. Владислав Костадинов и инж. Антония Вълканова.
И допълват: "Например архитектурата през соца, квартал „Капана”, тютюневите складове и т.н. И религиите, например. Много хора говорят колко толерантен е Пловдив етнически и религиозно, а не знаят колко вида религии имат храмове в града. Това са храмове с историческо значение от началото на 18 – 19 в., което е уникално за град като нашия”.
Тази година в Пловдив гостуват от София A to Jazz Festival, филмовият фест So Independent, танцовият спектакъл „Monocrossing”на Derida Dance, конкурсът Famelab, както и Седмиците на дизайн и на архитектурата (Sofia Architecture и Sofia Design Week).
Свои проекти представят посолствата на Австрия и САЩ, Чешкият център и Британският съвет.
В „Нощта” ще бъде официално показан един от най-важните археологически паметници в Пловдив - Малката базилика - трикорабна сграда от пети век, свидетелство за разпространението на ранното християнство и за красотата на подовите мозайки в късноантичния Филипопол. Малката базилика е била открита при строителни работи в края на 80-те години на миналия век, а цялостната ѝ реставрация и социализация е осъществена през последните три години.
Организатор на Нощта в Пловдив е Фондация “Отворени Изкуства”, съорганизатори - Фондация "Америка за България" и Община Пловдив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!