Министерският съвет прие днес промените в Кодекса за социалното осигуряване, които се отнасят до предстоящата пенсионна реформа.
Запазва се възрастта за пенсиониране за работещите най-масовата трета категория труд – 60 години за жените и 63 години за мъжете.
За работещите в тази категория плавно от 1 януари 2011 г. ще се увеличава с една година осигурителният стаж в следващите три години докато стигне 37 за жените и 40 години за мъжете през 2013 г. От 1 януари 2011 г. плавно
ще нараства пенсионната възраст за работещите в първа и втора категория труд.
За жените с първа категория труд възрастта се вдига от 47 но 49 година, а за мъжете – от 52 на 54 години.
За втора категория труд плавно ще се увеличава възрастта за жените от 52 до 54 години, а за мъжете – от 57 до 59 години.
С промените финансовият ефект за НОИ през 2011 година ще бъде 81,8 млн. лв., през 2012 г. - 190,3 млн. лв. и през 2012 г. - приблизително 450 млн. лв.
По промените в НПК, които касаят криминализиране на невнасянето на осигурителни вноски, има пълен консенсус между синдикати, работодатели и правителство.
Формулата, по която ще се индексират пенсиите всяка година, засега няма да се променя. От догодина ще се върне т.нар. швейцарско правило, което да отчита инфлацията и ръста на осигурителния доход.
Наесен ще се решава дали да се вдига осигуровката за пенсия
Социалният министър Тотю Младенов смята, че тя трябва да започне плавно нараства. Управителят на НОИ Христина Митрева обаче е на мнение, че увеличение на осигурителната вноска за 2011 г., по време на криза, е неприемливо.
Това ще означава явно намаление на доходите, защото вноската е както за сметка на работодателите, така и за работниците, смята тя.
От догодина се предвижда по строг контрол при отпускането на пенсиите за инвалидност.
Правителството се отказа от идеята да бъдат опростени лихвите на бизнеса и физически лица за натрупани стари задължения към НОИ до 30 юни т. г. при плащане на главницата.
Мнението на експертите е, че такова опрощаване може да се счита за държавна помощ, което противоречи на ангажиментите пред ЕС.
Задълженията на фирми и граждани към НОИ към 30 юни са общо за над 1 млрд. лв.
Данните са на Националната агенция по приходите и бяха съобщени от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов на пресконференция в МС.
"40% да могат да съберат НАП от дължимото, това значи допълнително 400 млн. лв. догодина в осигурителната система, за да не се увеличават осигурителните вноски.
Ако не ги съберат тези пари с мерките, които ще предприемат министърът на финансите и директорът на НАП, явно че трябва да се върви в посока увеличаване на тази вноска", каза министърът. Младенов даде срок за това до края на годината.
Три процентни пункта ще бъде стимулът за всяка година за тези, които са отложили своето пенсиониране, а имат стажа и възрастта за това.
Остава възможността за пенсиониране при навършени 65 години и минимум 15 години стаж.
Запазва се и възможността висшистите да си закупят осигурителен стаж. Стаж могат да си закупят и тези, на които такъв не им достига, но периодът, който може да бъде закупен, се намалява от пет на две години.
КНСБ и КТ "Подкрепа" категорично не подкрепят предложените промени
в Кодекса за социалното осигуряване във вида, внесен за обсъждане на днешното заседание на Министерски съвет, се посочва в позиция на двата синдиката.
Мерките, с които настоящото правителство очаква "да върне доверието на хората в пенсионната система", предлагат същото поколение, което страда от липса на доходи и възможности за трудова реализация, което за последните 10 години понесе нарастване на възраст и стаж за пенсиониране (стажът - с 14 г. за жените и с 12 за мъжете, а възрастта за жените с 5 години, а за мъжете с 3), да приеме безропотно ново утежнение на условията за достъп до пенсия, се посочва в позицията.
Синдикатите не приемат философията на предлаганите промени. От КНСБ и КТ "Подкрепа" заявяват, че проблемът с дефицита на НОИ може да бъде решен с осигуряването на повече приходи, а не с орязване на разходи.
От синдикатите припомнят основните цели на реформата, по които беше постигнат консенсус след допитване до синдикалните членове и преговори между работодатели и синдикати.
Основна цел е до 2015 г. да бъдат стабилизирани фондовете на държавното обществено осигуряване, така че приходите от вноски да покриват разходите.
През 2020 г. размерът на пенсията от първия стълб да възлиза на 65% от средния личен доход на работника преди да се пенсионира, а от втория стълб да се получава допълнителна пенсия в размер на не по-малко от 20% от средния личен доход на работника от труд.
Необясними са действията на правителството за прибързано разглеждане от Министерския съвет на промените в Кодекса за социално осигуряване без одобрението на социалните партньори и в разрез с позицията на премиера и ПГ на ГЕРБ, посочват от синдикатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!