О коло 60 души протестират пред Съдебната палата в столицата срещу връщането на джамиите в Кюстендил и Дупница и други имоти на Главното мюфтийство, съобщи Агенция "Фокус".
Джамиите в Дупница и Кюстендил от години са със статут на музеи, като местните настояват това да остане така, от мюфтийството обаче искат храмовете да станат действащи.
Тези претенции вече веднъж бяха отхвърлени от съда, припомня Нова ТВ.
На протеста присъстват кметът на Кюстендил Петър Паунов, футболни привърженици, заедно с председателя на сдружението - Елена Ваташка, представители на Национал-демократичната партия и недоволни граждани.
"Тук сме със своето мълчаливо присъствие ясно да дадем знак, че няма да оставим нещата да се развият по начин, по който от мюсюлманското вероизповедание са си намислили", това каза кметът на Кюстендил.
"Събрали сме се отново да призовем да престанат с провокациите по отношение на тези толерантни етнически райони, където абсолютно всичко е спокойно.
Това са символите на толерантността – местата, където са спасявани българските евреи, като Кюстендил, като Карлово и всички символи на етническа толерантност в България, да престанат с опитите да бъде всявано етническо противопоставяне”, допълни още Петър Паунов.
По думите му, в Кюстендилска област има 11 души, които през 2011 г. по време на преброяването са се самоопределили като мюсюлмани и имайки предвид това искането на Главното мюфтийство към две джамии в Кюстендил и "градинката - паметник на освободителя на града Ильо Войвода" е абсолютно неоснователно.
"След като им бяха отхвърлени претенциите, се готви ново посегателство върху културата и историята на България. Когато загубиха битката първоначално на съдебния терен, се опитаха през парламента да прокарат законодателни промени, които да дадат възможност за нови претенции върху тези имоти и нов давностен срок.
Не успяха благодарение на активната намеса на българската общественост. Сега отново заявяват претенциите си пред Апелативния съд.
Аз съм убеден, че няма законодателни основания да бъде приета подобна претенция. Тук сме отново да ги призовем да престанат да оказват натиск, както върху парламента, така и върху Съдебната власт", завърши Паунов.
Протестиращите носят плакати с надписи: "Да съхраним българските паметници на културата" и "Европа с музеи, не с джамии, не на ислямизацията".
Междувременно
с жива верига, ръка за ръка дупничани заявиха, че няма да дадат джамията на мюсюлманското вероизповедание, съобщи Darik News.
Стотици дупничани се стекоха на пл. "Свобода" за протеста, тъй като една от сградите, за които мюфтйството претендира е и дупнишката джамия, която е паметник на културата и изложбена зала.
Българското знаме беше спуснато на джамията, българският химн звуча по време на протеста, с който жителите на града заявиха категоричната си позиция.
Директорът на Историческия музей в Дупница Анелия Геренска разказа за историята на сградата, която е била затвор с директор Яне Сандански и е построена върху християнската църква "Св. Георги".
Идеята за импровизираното бдение бе на кмета на града инж. Методи Чимев, който повтори отново заканата си:
"Докато аз съм кмет, мюезин в Дупница няма да пее.
Уважавам всички, които изповядват различните религии, но ние държим на българското", коментира Чимев. "Дано проблемът бъде разрешен разумно" допълни градоначалникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!