И зползването на думата „циганин" не е обидно, но не е и препоръчително, защото често има оскърбителен смисъл. Това заяви за Дарик зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация Баки Хюсеинов.
Той обясни, че терминът „ром" е въведен в България по политически и идеологически причини, като в същото време в медийното пространство е наложен стереотипът, че циганите са мързеливи и крадливи, следователно думата „циганин" има оскърбителен смисъл. След това стана по-удобно да се използва политически коректната дума „ром".
„Тя носи в себе си по-малко негативен смисъл и използването й е наложително, за да се променят нагласите на обществото към тази етническа група", каза още Хюсеинов. По негови данни всяка година по няколко хиляди роми завършват българските университети, но крият произхода си, защото се притесняват да не попаднат под ударите на дискриминацията.
България е спомената на няколко пъти в доклад на Европейската комисия, представляващ първата оценка за изпълнението на приетата през 2011 г. Рамка на ЕС за национални стратегии за интеграция на ромите. Като най-сериозни докладът посочва
проблемите с достъпа до здравеопазване и жилища в България.
59% от ромските жени в България са заявили, че нямат здравно осигуряванне в сравнение с 22% от неромски жени според анализ на Агенцията за основни права (FRA) на ромското изследване по пол (от септември 2013 г.).
Докладът препоръчва
жилищните интервенции да се извършват чрез интегриран подход,
с участието на местните ромски и неромски общности. В годишния си доклад за правата на човека в България БХК отбеляза, че през 2013 г. не бяха предприети никакви мерки за изпълнение на решението на Емропейския съд по правата на човека по делото Йорданова и други срещу България от април 2012 г., по което Съдът установи нарушение чрез опит за принудителна евикция на роми от квартал на София.
По това дело Съдът препоръча изменения на Закона за общинската собственост, но вместо това последва сходен случай в ромски квартал в Пловдив, при който хора загубиха единствените си жилища.
Според доклада на ЕС е необходим системен подход при борбата срещу дискриминацията, ефективни мерки за справяне със словото на омраза и практическото прилагане на Закона за защита от дискриминация. БХК отбелязва, че антиромското слово на омраза продължава да е широко разпространено в България, а правораздавателната ни система често си затваря очите пред подстрекателства към омраза, дискриминация и насилие спрямо ромите.
ЕС приветства България за приемането на задължително предучилищно образование за период от две години
(с езиково обучение за нуждаещи се деца), мерки за предотвратяване на ранно отпадане от училище и постепенно въвеждане на целодневно обучение.
Специално са отбелязани няколко малки проекти, които целят на подпомогнат на най-уязвимите групи, включително роми, и които са постигнали сериозни успехи от 2011 г. насам.
Трябва да се възприеме солидарността и търпимостта към различните не като нещо, което ни се налага отвън, а като път към национално съгласие, като култура, в която да възпитаваме нашите деца, каза вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова при откриване на кръгла маса „Върховенство на закона и недискриминация”.
Златанова подчерта, че трябва да сме признателни и горди от смелостта на българското общество, което не допусна изпращането на българските роми в лагерите на смъртта. „Миналото ни напомня за трудните моменти и ни дава сили да продължаваме напред, но настоящето прави нови предизвикателства пред нас като нация и държава за повече солидарност в името на демократичните принципи на устройство и поведение, които сме възприели и следваме”, каза тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!