З а българската Държавна сигурност бягството на щангиста Наим Сюлейманоглу през 80-те е огромен провал. Тайните ни служби са искали да го върнат в България, а ако не успеят - да го пречупят психически и така той да няма спортни успехи за южната ни съседка.
Това показват досиета на комунистическите държавни служби, оповестени в ефира на NOVA дни след смъртта на легендарният щангист.
СНИМКИ ОТ ПОГРЕБЕНИЕТО НА ВЕЛИКИЯ ЩАНГИСТ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Сюлейманоглу почина на 50-годишна възраст в събота. Заради проблеми с бъбреците и черния дроб той беше хоспитализиран в тежко състояние на няколко пъти тази година.
Той беше изпратен от хиляди по улиците на Истанбул, а причината е ясна – многобройните му медали като щангист за Турция. Преди да стане герой за нацията там обаче, Сюлейманоглу се превръща в символ на репресиите срещу българските турци по време на Възродителния процес.
Спортистът, който е родом от с. Птичар, бяга от България през 1986 година, с помощта на турската държава. Както всички български турци по това време у нас той е принуден да смени родното си име – вече се казва Наум Шаламанов.
По това време Наим е 17-годишен и вече подобрява световни рекорди. Изгражда си имидж на дете-чудо на международната сцена и получава прякора "Джобния Херкулес". Още тогава обаче е лишен от възможността да участва на Олимпиадата в Лос Анджелис, която страната ни бойкотира по политически причини.
Състоянието на Наим Сюлейманоглу се влошило
Ердоган призова Турция и Аллах да помогнат на Наим Сюлейманоглу
Така по политически, културни и състезателни причини се натрупва голямо недоволство у младия шампион, а южната ни съседка е повече от готова да приветства толкова голям спортист под знамената си.
Само 2 години по-късно Наим Сюлейманоглу ще донесе на Турция първото й олимпийско злато от игрите в Сеул. Повтаря постижението в Барселона през 1992 и Атланта през 1996.
Така българинът от момчилградското с. Птичар се превръща в национален герой на южната ни съседка. Уважението към него е толкова голямо, че в месеците преди смъртта му болничното му легло беше посетено от президента на страната Реджеп Ердоган.
Как обаче е осъществено бягството му преди 30 години?
„Той подготвя бягството си в продължение на почти 1 година”, разкрива Екатерина Бончева от Комисията по досиетата.
Сюлейманоглу най-напред отива в Мелбърн през 1985, но се страхува да емигрира заради безопасността на семейството си. Впоследствие има и среща с Тодор Живков, след която става финално ясно, че ще го преименуват на Наум Шаламанов и дори няма сам да избере името си.
По време на световното първенство по вдигане на тежести в австралийския град през 1986, веднага след като е спечелил злато за България, щангистът се прибира в хотела си под предлог, че е изморен.
Там обаче е очакван от турски агенти, които го откарват в къща в покрайнините на австралийския град. Впоследствие излита за Лондон, където после се пренасочва към Турция със самолета на самия турски президент Тургут Юзал.
„Тук настава паника. След като той бяга службите се чудят какво да правят. Това е голям шамар и срам за българската школа”, заяви Бончева, като представи и документ по случая „Шаламанов”. По думите й самото бягство е било огромен провал за ДС.
Вече в Турция щангистът дава пресконференция, на която заявява, че е нямало да напусне България ако не било посегателството върху културната му идентичност.
Българските тайни служби излизат с опорни точки в две посоки – Сюлейманоглу е насилствено отвлечен и манипулиран от Турция и САЩ. От това следва да се организира световно движение в негова подкрепа, без значение какво всъщност говори спортистът от Турция, изтъква Бончева.
До него е изпратено писмо, подписано от баща му. В него той се обръща към сина си с промененото име „Науме” и му пожелава скоро да се видят в България.
Разработка "Идиоти" - една от тайните на ДС
Как соцрежимът се пропагандираше чрез спорта
Тези мерки са „морковът”, с който Сюлейманоглу е примамван да се върне. Впоследствие идва „тоягата”.
„Това е едно дело за оперативна разработка, наречено „Хамелеон”. То е от 1987г. и е закрито в началото на 90-те. Целта й е да се разколебае Наум Шаламанов и да се формират у него мотиви за връщане. Ако не може това да се случи, то да се окаже психологически натиск, така че да не се допусне той да достигне високи спортни успехи”, разказа Бончева.
„Това е човек, в който българската държава и режимът са инвестирали много. Трябва да се реши какво да се случи преди олимпийските игри в Сеул. Турция обаче инвестира 1 милион и 200 хиляди долара, за да може Сюлейманоглу да се състезава за нея. През цялото време там той е следен”, допълва специалистката от комисията по досиетата.
Така или иначе методите на ДС явно не успяват, тъй като „Джобният Херкулес” печели олимпийското злато – нещо, което не е имал възможност да стори за България. Вече герой в Турция Сюлейманоглу така и не се връща под трикольора и след демократичните промени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!