То и създаденият две години по-късно Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите са възникнали по време на Балканската и Междусъюзническата война.
През 1950 г. със специално решение на Политбюро на ЦК на Българската комунистическа партия съюзът е бил закрит, като са му били отнети всички имоти и средства - над 500 милиона тогавашни лева.
Организацията е възстановена чак през юни 1990 г.
При всички правителства през последните близо 23 години инвалидите и пострадалите от войните правят постъпки за извеждане на тази постоянно намаляваща група достойни хора от тежкото им и унизително състояние - на най-ниското социално стъпало.
И постоянно са принудени да напомнят, че държавата остава длъжник към нуждите им.
В обръщение вицепрезидентът Маргарита Попова заяви: "Аз, моите деца и моите внуци се покланяме пред вас с уважение и с желание всеки път и повече да знаем истината за нашата история, за вашия живот, за вашите геройски подвизи, за вашите тъги и скърби.
Тук сме, за да кажем, че ви благодарим, че искаме да помним и че искаме да бъдем с вас заедно, доколкото можем".
Припомняйки събитията от историята на Съюза, тя акцентира и върху решението за закриването на организацията. Държейки в ръцете си това решение от 1 декември 1950 г., Попова припомни, че са били прехвърлени движимите и недвижими имоти, лични спестявания на членовете на Съюза към различни министерства, и организацията е ликвидирана.
"Питам се в днешния ден, гледайки това решение и проследявайки внимателно с уважение и с почит историята на всички вас, на тези хора, защо е било нужно това. Кому е било нужно това да се разпускат съюзи на хора, които носят слава, които дишат история с цената на собствения си живот, с цената на толкова мъка, сълзи, страдания, на толкова много свои близки, на своите съотечественици. Не се прави така!", заяви Маргарита Попова.
Тя изтъкна военнопатриотичната роля на Съюза и благодари на организацията от името на държавния глава и от свое име, като декларира продължаващата подкрепа на президентската институция.
"Отнасям се с огромно уважение към подвига на нашите предци, които са воювали за свободата, и бих искала техният пример и патриотизъм да бъдат мярка за всички, а особено да бъдат мярка за управляващите, за политиците, за тези, които днес имат отговорност за развитието на нашата държава", каза кметът на София Йорданка Фандъкова, под чиито патронаж е честването.
В навечерието на годишнината беше представена нова поетична книга - допълнение към издадената преди три години трилогия "Храбростта и мъката на България".
Тя съдържа произведения на поети, белетристи и художници, отразили чрез своето изкуство храбростта
на българския войник по време на войните на България през XX век.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!