Съ ържание на ГМО в хранителен продукт задължително ще се обозначава с два пъти по-големи букви в сравнение с другата част от надписа върху опаковката и с различен цвят и шрифт.
Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за генно-модифицираните организми (ЗГМО).
Поради липса на време народните представители отложиха за утре разглеждането на инфарктните членове - чл. 79 и 80.
Депутатите приеха, че с едно разрешително министърът на околната среда и водите ще може да разреши освобождаването на едни и същи ГМО (или комбинация от ГМО) на едно или няколко места, но ако те се отглеждат с еднаква цел.
Едно разрешително за отглеждане на различни ГМО култури може да стане след оценка на риска за всяко отделно място и като се спази процедурата по издаването му, се посочва още в допълнителната алинея.
Допълнението в закона не беше подкрепено от Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция, които настояваха при искане в околната среда да се освободи ГМО, да се издава отделно разрешително за всеки един случай.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова определи като опит за бавене на промените критиките, че законът става прекалено либерален. Според Иван Алексиев от ГЕРБ опозицията не чете законопроекта в неговата цялост и прави популизъм с него.
Вицепремиерът Цветан Цветанов посочи, че когато се освободи ГМО в природата, след това няма как да ги върнат обратно.
Българите не искат да бъдат опитни мишки в капана ГМО,
за нас този дебат е приключил, заяви на брифинг в парламента по-рано председателят на СДС Мартин Димитров. Той специално цитира резултатите от проучването на НЦИОМ, в което между 96-97% от българите се обявяват против генно-модифицираните организми.
"Ако един ГМО картоф бъде купен, внесен и се продава на българския пазар, не е ясно дали той няма да бъде и засаден някъде след това. В сегашните текстове на закона има вратички, това да стане", илюстрира той внесените текстове в закона.
Депутатът от Синята коалиция Лъчезар Тошев настоява да има законова забрана и за освобождаване на ГМО в околната среда.
Още рано сутринта, след 9 ч., започна протестът на природозащитниците срещу последните поправки в ЗГМО пред парламента. Демонстрации бяха организирани и в Пловдив, Варна, Плевен, Велико Търново, Кюстендил, Русе и Рудозем.
Според природозащитниците въпреки последните промени в чл. 80 на закона, с които се забранява освобождаването и отглеждането на ГМО, в текстовете има пробойни, които не удовлетворяват искането им България да бъде зона, свободна от ГМО.
Проблемът с члена според тях е, че не предпазва българските защитени територии
и буфера около тях от ГМО, разрешени от ЕС, обясни вчера Людмила Савева, представител на инициативен комитет на родители и граждани.
По думите й не е определен ред, който да се спазва при регистрирането на разрешените от ЕС два вида генетично модифицирана царевица и картоф Амфлора. Така извън обхвата на закона остава отглеждането на ГМО с търговска цел на видовете, получили разрешение от друга страна членка.
Екоактивистите настояват адекватно да бъде преформулиран чл. 134 и свързаният с него чл. 143 съобразно последните корекции на чл. 80, тъй като в този вид санкциите важат единствено за длъжностни лица.
Сред другите проблеми, които природозащитниците виждат в текстовете на закона, е липсата на санкция за нарушения по чл. 80.
Сред издигнатите лозунги в София днес се четяха: "Българите са на последно място по продължителност на живота в ЕС, вие ще ни пратите на последно място в света", "Цецка Цачева - оставка".
Организаторите на кампанията "България свободна от ГМО" раздадоха на всички присъстващи листове, на които всеки да напише името си. Сред събралото се множество се четяха следните надписи: "Ваня не иска ГМО", "Тодор не иска ГМО", а в близост до протестиращите започна и поредната подписка срещу поправките в закона.
На няколко плаката имаше снимка на американския посланик,
който преди известно време написа статия в един от централните вестници за вредите и ползите от ГМО - но главно за ползите.
Еколозите направиха и импровизирана сергия, на която изложиха свежи български домати и краставици.
Един от ораторите прочете писмо от Дони и Нети в подкрепа на каузата. Протестът бе огласен от български песни и скандирания "Долу ГМО".
Симпатизанти и членове на ВМРО също се присъединиха към протеста. От депутатите единствените, които уважиха протеста, бяха Мартин Димитров и депутатът Ваньо Шарков.
При такова обществено мнение депутатите няма какво да обсъждат вътре в зала, а да се вслушат в гласа на обществото, заяви Димитров.
Друг шрифт и големи букви за проблема ГМО
С едно разрешително екоминистърът ще може да разреши освобождаването на едни и същи ГМО (или комбинация) на едно или различни места, но ако те се отглеждат с еднаква цел
17 март 2010, 15:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!