Във Видинско за Великден от години върху яйцата (Вж. как изрисуват яйцата за Великден по света) се рисуват древни знаци.
Интересна е както традицията да се "шарят" великденските яйца, така и значението на много от изобразяваните върху яйцата фигури - соларни и астрални, растителни, човешки, животински, геометрични, християнски, букви и числа.
Това разказва за БТА етнографът от Видинския исторически музей Маргарита Николова.
Повече от десет години тя е събирала великденски яйца и информация за тях във Видинско, Кулско и Белоградчишко и навсякъде се повтаряли едни и същи изображения.
Това означава, че з
нанието за тези знаци е многовековна утвърдена традиция,
повтаряна всяка година, смята етнографът.
Според нея тези знаци не са лични импровизации на възрастните жени, а колективно свещено знание.
Тяхното значение отдавна е забравено. Но те са оцелели през вековете по силата на своята религиозна сакралност, която има задължителен характер на закон и не може да бъде профанизирана.
Традиция, която и християнската църква е санкционирала, приемайки червения цвят на великденските яйца като символ на пролятата кръв на новия бог Исус Христос, каза Маргарита Николова.
Най-често срещаните изображения върху боядисаните яйца са "числата" 8 и 3, а значението на буквата Ж и есовидния знак се изясни по-късно в нова светлина, разказа етнографът.
Оказа се, че това не са числа, а инициали и монограм на името на Исус Христос, изписани със знаци от древно (пра-)българската руническа писменост, уточни експертът.
Знакът, наподобяващ буквата Ж, е известен като "Христов монограм",
разпространен в ранното средновековие в Рим и Византия.
Това е един от свещените християнски символи, изписан пред името на княз Борис Първи в "Кръглата църква" в Преслав.
Знакът 8 или два съединени с върховете триъгълника има звукова стойност И, Е и представя инициали - началната буква от името Исус.
Знакът, наподобяващ числото 3 или буквата З, е също знак от древнобългарската писменост със звукова стойност Е, преминал и в глаголицата.
Масовото му разпространение като знак върху великденските яйца показва, че той също е изписван като инициал на името на Исус с вариант Еишусо, поясни етнографът.
Знаци от древнобългарското писмо със звукова стойност Х като инициали на Христос са знаците с форма на тризъбец и кука.
"Христовият монограм" не е знак от древнобългарската писменост.
Той е наследена традиция, която българите и славяните са наследили от завареното местно християнизирано население.
Но знак от древнобългарската писменост с форма, близка до "Христовия монограм", със звукова стойност ХА също е могло да бъде използван като инициал на името Христос, разказа експертът.
Някои от "растителните" фигури, които са сред най-често използваните за украса на яйцата, наподобяват знак съсзвукова стойност М, който също би могъл да бъде инициал на името на Божията майка Мариам.
И сега жените посвещават червени яйца на Богородица, наричани "Майка пречиста", като рисуват "пояс" - права хоризонтална линия по средата на яйцето с две кръстчета върху "пояса" и едно върху единия от върховете.
На Господ посвещават червено яйце с "пояс" и кръстче върху единия от върховете. Изписват със съвременни букви името Христос.
Голямата честота и разпространението на посочените буквени знаци върху великденските яйца, посветени на Възкресението на Исус Христос, както и документирането им в името на Исус Христос в надписи от X и XI век в скалните манастири при Мурфатлар (дн. в Румъния - Северна Добруджа), Равна, Крепча и др., доказват тяхната връзка с неговото име.
Култовата им употреба в продължение на векове всяка година е причината за тяхното оцеляване до наши дни, разказа за БТА етнографът от Видинския исторически музей Маргарита Николова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!