С итуацията в Куманово актуализира стойността на българския етнически модел и концепцията за ускорена интеграция на Западните Балкани. Това заяви днес на пресконференция лидерът на ДПС Лютви Местан.
Според него Македония нямаше да има тези проблеми днес, ако там се беше разгърнал т.нар. български етнически модел, който по думите му е единствената алтернатива на гражданските конфликти.
Събитията в Куманово актуализират и още една много важна теза на ДПС, която беше представена пред лидерите на либералните партии в цяла Европа под формата на мое писмо до тях, посочи той.
Става дума за идеята да се преосмисли наложеният от Жан-Клод Юнкер петгодишен мораториум върху разширяването на ЕС и да се инициира нова стратегия за
ускорена интеграция главно на Западните Балкани
Това е най-надеждната защита срещу това заспалите в балканския регион конфликти да се събудят и да бъдем изправени пред такава драматични ситуация, каквато днес изживява Македония в Куманово, посочи Местан.
"Интеграцията не е заради един или друг министър-председател и правителство, а защото този регион не може да седи в сивата зона между Запада и Изтока. Западните Балкани трябва да станат част от общото цивилизационно поле на ЕС и НАТО".
ДПС категорично осъжда дори внушенията за нарушаване на териториалната цялост
и на границите на съседна Македония. Лидерът на движението допълни, че са за суверенна Македония, която да се развива като демократична държава, където се спазват правата на всички малцинства. Той постави силен акцент върху правата на българското малцинство там.
На пресконференцията стана още ясно, че
ДПС създава годишна награда, която ще се връчва
на български политици, общественици, представители на културата, на медии, организации, институции, които имат най-сериозен принос през съответната година за утвърждаване на толерантността. Наградата ще се казва "Дервиш" и ще се дава от следващата година.
Парламентарната група и Централното оперативно бюро на ДПС взехме решение да възложим на членовете ни във временната парламентарна анкетна комисия, проучваща казуса КТБ, да актуализират нашата идея да отпадне банковата тайна за всички публични фигури, собствено за тези 1000 вложители, които са били с договори за преференциална лихва и са ги трансформирали в обикновени договори, за да могат да се възползват от фонда за гарантиране на влоговете, съобщи още Местан.
По думите му "принципът "необходимо е да се знае" стои по-високо от всякакви тайни". Според него българското общество трябва да знае цялата истина и за консултантските договори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!