О т антикорупционните закони има смисъл, но те не биха могли да изкоренят корупцията.
Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев, който отговаря за административната реформа, в интервю за NOVA.
Чиновниците са 3 пъти повече от армията, някои със заплати над 2000 лв.
Борисов даде месец на администрацията
Дончев нарече „илюзия” допускането, че закон и ново звено срещу злоупотребите по високите етажи на властта ще могат да изцяло да решат проблема с корупцията.
„Корупцията не е запазена марка на висшия държавен ешелон. Тя е навсякъде и в нея участва голяма част от българския народ”, смята вицепремиерът, според който борбата трябва да се води от всички.
Дончев внесе разяснения и относно обявения преди няколко дни план за реформа в администрацията през следващите две години.
Напълно е възможно да има съкращения сред държавните служители, но това ще се направи с цел администрацията бъде променена и да работи по-добре,
обяви вицепремиерът.
Първата стъпка е започналата дигитализация на архиви, регистри, документи и услуги, която е „ключът към административната реформа”.
„Гражданинът да вземе удостоверение от една администрация и да го носи на друга е дълбоко порочно, защото така той влиза в ролята на куриер на администрацията”, смята Дончев.
Около 100 закона и 200 подзаконови нормативни акта трябва да бъдат променени само за да отпаднат 8 документа, които вече да се предават между администрациите по дигитален път, разкри вицепремиерът.
„Това е само първата крачка, а докато стигнем до финалната линия имаме още 10 или 20”, допълни той.
Дончев заяви, че се надява до 2020 повечето от административните услуги да са достъпни по електронен път и много рядко да има повод да се ходи до гишета.
Дотогава не предстои „самоцелно” съкращаване на 1/3 от служителите в държавните и общински админситративни служби,
уточни вицепремиерът.
Целта е оптимизация на работата чрез централизиране на определени услуги.
„Във всяка държавна или общинска служба има счетоводител, IT-специалист, юрисконсулт, звено за човешки ресурси. Не във всяка служба има нужда от отделни звена”, обясни вицепремиерът плана за реформа.
Идеята е всички тези услуги да станат споделени между администрациите – тоест по едно звено „човешки ресурси”, счетоводство или IT да работи с всички държавни администрации.
“От това се повишава качеството. Дали ще доведе до съкращаване на хора? Напълно е възможно. Голямата цел обаче е администрацията да ни струва по-малко пари и да работи по-добре”, заяви Дончев.
В държавната администрация ще има промени и „няма нищо лошо” един счетоводител след време да е на пазара на труда и да си търси работа в с частна компания, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!