Наблюдава се тенденция за увеличаване на броя на жертвите на домашно насилие, коментират пред БТА от "Алианс за защита на домашното насилие".
У нас жертвите на домашно насилие само за миналата година са били над 4800, уточняват от Алианса, обединяващ девет граждански организации в страната.
Около 340 са жертвите на насилие, които са били настанени в шестте кризисни центъра на организацията в София, Варна, Бургас, Плевен, Силистра и Перник.
Близо 70 на сто от потърсилите помощ жертви на домашно насилие са били пълнолетни жени, а около 30 на сто са били деца.
Като основна причина за случаите на домашно насилие се отчитат основно
финансовите или други битови проблеми
През първото полугодие на 2011 г. има тенденция за увеличаване на броя на жертвите на домашно насилие, като само за първите три месеца на годината те са надхвърлили 1800.
Новообразуваните дела по Закона за защита срещу домашното насилие (ЗЗДН) само в Софийския районен съд са били над 600.
За миналата година във втория по големина град в България - Пловдив, са били заведени над 230 дела по ЗЗДН, като броят на приключилите дела с влязла в сила присъда е 70.
Над 210 дела в града на тепетата за домашно насилие са били заведени от жени.
Според чл.5 от ЗЗДН законодателството ни предвижда забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда.
Правото на ЕС допуска задължителна мярка, състояща се в забрана за доближаване, да бъде налагана във всички случаи на домашно насилие,
дори когато жертвата желае да възстанови съвместното си съжителство
със своя нападател.
Това гласи едно от последните решения на Съда на Европейския съюз в Люксембург.
Подобна наказателна мярка за защита от актовете на домашно насилие има за цел да защити не само интересите на жертвата, а и по-общите интереси на обществото.
Решението на Съда в Люксембург е взето на базата на съединените дела на двама испански граждани от 2010 г., които са осъдени за малтретиране на своите партньорки.
Сред наложените им санкции е и наказание, което им забранява да се доближават до жертвите си или да установяват контакт с тях в продължение, съответно, на седемнадесет и на шестнадесет месеца.
Скоро след като са осъдени, господата Гуйе и Санчес възобновяват съвместния живот със своите партньорки по инициатива на последните. Поради неспазване на наложената им забрана за доближаване, двамата са задържани и осъдени.
Те обжалват присъдите си пред съда на провинция Тарагона, Испания.
Подкрепяни от техните партньорки,
двамата осъдени твърдят, че възобновяването на съвместния живот със свободно даденото съгласие на партньорките им не представлява неспазване на забраната за доближаване.
По този казус обаче Съдът в Люксембург стига до извода, че Рамковото решение допуска възможността предвидената в наказателното право на държава-членка задължителна санкция с минимална продължителност, състояща се в забрана за доближаване, да бъде произнасяна срещу лицата, извършили насилие в семейна среда, дори когато техните жертви се противопоставят на прилагането на такава санкция.
През април 2011 г. Европейският парламент прие Резолюция за приоритетите и очертаването на новата политическа рамка за борба с насилието срещу жени.
Приетият документ предлага възприемането на нов и всеобхватен политически подход срещу насилието основано на пола, който включва и изготвянето на директива на ЕС срещу полово обусловеното насилие.
От ЕС предлагат създаването на орган за
наблюдение над насилието срещу жените,
въз основа на докладването за съдебни дела, в които е разглеждано насилие срещу жени.
Изтъква се, че гражданското общество, особено НПО, сдруженията на жените и други държавни и частни доброволчески организации, предоставящи помощ на жертвите на насилие, предлагат услуги, които са от голямо значение, по-специално като помагат на жените жертви, искащи да нарушат мълчанието, в което насилието ги е затворило, и следва да бъдат подпомагани от държавите-членки.
В световен мащаб домашното насилие е един от най-сериозните битови проблеми.
Според данни от проучване на "Европейското женско лоби"
в рамките на Европейския съюз всяка пета жена е жертва на домашно насилие,
но минимален процент от всички тях говорят за проблема.
Психологическата бариера, страхът и безпомощността са основните бариери пред жертвите.
Почти 80% от анкетираните жени споделят, че основните причини за домашното насилие са свързани с парите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!