Ки исията по досиетата днес представи първия си документален сборник -
"КГБ и ДС - връзки и зависимости (1950-1991 г.)".
За първи път се публикуват автентични документи, изводът от които всъщност е бил винаги известен: че Държавна сигурност и КГБ (Комитет государственной безопасности) са работили в най-тясно сътрудничество.
Първите документи, представени в книгата, са от 1951 г., защото не са намерени писмени свидетелства за времето от 1944 до 1950 г.
Изданието е първа подобна инициатива за Комисията по досиетата с председател Евтим Костадинов. Законът от 2006 г. позволява на независимия орган да издава и да публикува архивни документи на репресивния апарат от време на тоталитарния режим.
"Идеята е да се даде по-цялостна представа не само за сътрудничеството между ДС и КГБ, но и за водената по това време политика", каза Татяна Кирякова, член на комисията и организатор на изданието.
Върху близо 500 страници са публикувани архивни материали от фондовете на МВР и от архива на Националната разузнавателна служба, правоприемник на Първо главно управление на Държавна сигурност.
Комисията подготвя разпространението на сборника на диск, предвижда се и публикуването на документи в интернет.
"ДС не е част от КГБ, но е била в една тясна зависимост", каза председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов. Той съобщи, че инициативата ще бъде продължена с издаването и на други сборници.
"Избраната тема е много важна, защото тя продължава да интересува обществото и да предизвиква интерес", смята той. Според него от архивни документи много ясно си проличава оперативното сътрудничество между ДС и КГБ.
Представена бе и монографията на историка доц. д-р Йордан Баев
"КГБ в България, Сътрудничеството между съветските и българските тайни служби. 1944-1991".
Тя доказва, че България е последната страна от комунистическия лагер, в която са останали представители на КГБ.
Ако в другите държави съветските "консултанти" на специалните служби са напуснали още след падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г., у нас последните двама служители на КГБ напускат страната чак през октомври 1991 г.
Книгата е резултат от 12-годишни проучвания на автора в архивите на Държавна сигурност, при които са разкрити и анализирани над 15 хил. документа. Използвани са също голям брой нови документи от български политически, дипломатически и военни колекции, както и от американски, британски, руски и други чуждестранни архиви.
Проучени са и около триста документални, мемоарни, справочни, научни и научнопопулярни публикации по история на тайните служби.
Книгата представя за пръв път новоразкрита информация за:
- над 110 представители на съветските тайни служби в България от края на Втората световна война до разпадането на Съветския съюз през 1991 г.;
- близо 50 двустранни споразумения, протоколи и перспективни планове за сътрудничество между КГБ и Държавна сигурност;
- над 240 съвместни разузнавателни и контраразузнавателни операции;
- над 1100 секретни справки на КГБ, получени в София през 60-те - 80-те години на XX век;
- близо 80 оперативно-технически изделия на КГБ, използвани от българските тайни служби.
Документи за "братската дружба" - КГБ и ДС
Представени бяха документалният сборник "КГБ и ДС - връзки и зависимости (1950-1991)" и монографията "КГБ в България, Сътрудничеството между съветските и българските тайни служби. 1944-1991"
28 септември 2009, 19:26
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!